Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Okolicznik - miejsca, czasu, sposobu, przyczyny, celu, warunku, przyzwolenia, stopnia i miary - strona 3

szczyt (mimo czego?) mimo ulewy.

(wbrew czemu?) Wbrew przypuszczeniom zwyciężyli w konkursie.

Zbiory okazały się obfite (pomimo czego?) pomimo czerwcowej suszy.

 

Okolicznik stopnia i miary określa intensywność lub siłę zjawiska, czynności. Odpowiada na pytania: jak bardzo?, w jakim stopniu?, jak wiele?, ile?, o ile?, ile razy? Najczęściej wyrażany jest za pomocą wyrazów: bardzo, niezwykle, niezwykle, niemal, prawie, trochę, odrobinę, zbyt, zaledwie itp.

Zachowywał się (jak bardzo?) niezwykle kulturalnie.

Twoje słowa zabolały mnie (w jaki stopniu?) wyjątkowo.

 

Warto wiedzieć

Rzadziej w szkole omawia się zagadnienia związane z okolicznikiem względu. Określa on, co bierzemy pod uwagę, klasyfikując przedmioty. Odpowiada na pytania pod jakim względem?, ze względu na co?

Wakacje spędzamy na wsi (ze względu na co?) ze względu na klimat.

(pod jakim względem?) Pod względem ilości mieszkańców największym miastem jest Szanghaj.

Zobacz również

 • Orzeczenie - czasownikowe, imienne

  Co to jest orzeczenie Orzeczenie to najważniejsza część zdania. Informuje o tym, co robi podmiot, co się z nim dzieje lub w jakim jest stanie, czyli nazywa czynność (Ala śpiewa.), proces (Jabłka dojrzewają.) lub stan (Obraz wisi na ścianie). Zdanie może składać się wyłącznie z orz...

  Więcej
 • Podmiot - definicja, rodzaje podmiotów

  Co to jest podmiot Podmiot jest częścią zdania, która nazywa wykonawcę czynności wyrażonej orzeczeniem. Aby wskazać w zdaniu podmiot, należy najpierw odszukać orzeczenie, a następnie zapytać, kto lub co wykonuje czynność. Np. Piotr recytuje wiersz. Kto recytuje? – Piotr to pod...

  Więcej
 • Przydawka

  Co to jest przydawka Przydawka jest częścią zdania, która określa rzeczownik lub zaimek rzeczowny. Odpowiada na pytania: jaki?, który?, czyj?, ile?, czego?

  Więcej
 • Dopełnienie - bliższe, dalsze

  Co to jest dopełnienie Dopełnienie to część zdania, która zawiera informacje uzupełniające treść czasownika. Odpowiada na pytania przypadków zależnych, czyli dopełniacza (kogo?, czego?), celownika (komu?, czemu?), biernika (kogo?, co?), narzędnika (z kim?, z czym?) oraz miejscownika (o kim?, o czym?).

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
Zietek • 2020-05-24 19:38:02
gd
ggggg • 2020-05-24 19:09:29
seeeeex
twoja stara • 2020-05-24 18:30:30
ggg
ggg • 2020-05-24 18:26:50
big dick
bigus dickus • 2020-05-24 17:22:25