W książce Justyny Bednarek występują zarówno bohaterowie realistyczni jak i fantastyczni.
Na początku historii widzimy zwyczajną rodzinę Małej Be. Bezpośrednio występuje Mama oraz mała Basia (Mała Be). Bohaterem realistycznym jest również hydraulik, który przychodzi by naprawić pralkę, w której znikają skarpetki.
W kolejnych dziesięciu opowiastkach głównymi bohaterami są poszczególne skarpetki – każda z nich przeżywa swoją osobistą przygodę. Każda z „uciekinierek” jest inna – różnią się kolorem, stopniem zużycia. Autorka nadała im również indywidualny, niepowtarzalny charakter.
Dzięki ilustracjom Daniela de Latour bohaterki są zabawne, kolorowe, wyraziste i wzbudzające sympatię.
Każda ze skarpetek ma swój własny plan na życie – te plany odzwierciedlają nasze ludzkie drogi życiowe oraz problemy społeczne, z którymi mamy do czynienia. Skarpetki spotykają na swojej drodze różne postaci, którym zazwyczaj pomagają.
Bezdomny – pojawia się w historii włoskiej skarpety w paski. Skarpetka otula jego stopę, towarzysząc mu każdej chwili, rozmawiając, wspierając. Okazuje się, że bezdomny to były król, którego szuka żona. Małżeństwo wraca do swojego królestwa zabierając skarpetkę ze sobą i w podzięce za pomoc mianuje ją królewskim doradcą.
Zły chłopiec – jedna ze skarpet za misję obiera sobie obronę małego, rudego kota przed znęcającym się nad nim chłopcem. Daje mu nauczkę, a pisarka próbuje nas w ten sposób przekonać, że nie ma ludzi jednoznacznie złych.
W opowieściach Justyny Bednarek pojawia się wiele bohaterów zwierzęcych, którzy symbolizują określone cechy ludzkiego charakteru, a czasem autorka rehabilituje ich w kontekście stereotypów, w których tkwią np. wrona, ptak często pojawiający się w bajkach, a kojarzony nieszczególnie pozytywnie – tutaj jego wizerunek zostaje mocno ocieplony.
W przygodach skarpetek spotykamy także kota, jamnika, myszy czy inne stworzenia latające i pływające.