Marcin Kozera – streszczenie - strona 2

wspaniałościach jako „swoich”.

Niebawem zaczynają się wielkie przygotowania do przedstawienia, które Marcin obserwuje tęsknie z boku. Pani nauczycielka postanawia w końcu dać mu szansę, tym bardziej, że brakuje aktora do roli żołnierza – postaci usuniętej przez rosyjskich cenzorów z książek wydawanych w Polsce. W trakcie ostatnich przymiarek przed jasełkami chłopiec zwierza się nauczycielce, iż nie wie, kim tak naprawdę jest – Polakiem czy Anglikiem; opiekunka radzi mu wtedy, aby był dzielnym człowiekiem, a wtedy prędzej czy później sam dojdzie do tego, kim jest.

Nastaje wreszcie dzień wystawienia jasełek. W jednej z końcowych scen pojawia się Marcin, zamiast jednak tańczyć mazurka, jak w scenariuszu, stoi jedynie sztywno, zapomniawszy nagle wszystkiego, czego przez ostatnie miesiące nauczył się z mowy przodków. Chłopiec wpada w histerię, uspokaja się jednak pod czułym, rozumiejącym okiem nauczycielki. Kiedy są już w domu, zmartwiony zachowaniem Marcina ojciec próbuje uśpić go prostą kołysanką, nuconą kiedyś przez jego matkę.

Niedługo później Marcin bierze udział w lekcji geografii w angielskiej szkole. Kiedy nauczyciel, pokazując Środkową Europę, stwierdza, iż był tu kiedyś kraj zwany Polską, ale już go nie ma, chłopiec znajduje w sobie wielką odwagę i głośno odpowiada, że owo nieistniejące na papierze miejsce żyje w sercach takich jak on – marzących o przyszłej potędze ojczyzny Polaków. Na cześć dzielnego chłopca zaskoczony nauczyciel każe pozostałym uczniom wznieść gromki okrzyk i tak oto Marcin dowiaduje się kim tak naprawdę jest.

Polecamy również:

  • Marcin Kozera – plan wydarzeń

    1. Opis Domu Polskiego w Londynie.2. Marcin Kozera zostaje przyjęty do polskiej szkoły.3. Marcin zabiera Krysię do centrum Londynu. Więcej »

  • Charakterystyka Marcina Kozery

    Marcin Kozera, tytułowy bohater opowiadania Marii Dąbrowskiej, jest synem polskiego stolarza, który trzydzieści lat temu przyjechał do Anglii w poszukiwaniu zarobku i spokoju od prześladowań rosyjskiego zaborcy. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 2 =
PolskiHades
2015-11-04 05:42:12
Dzięki :)
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09