Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jerzy Stempowski, Granice literatury - opracowanie

Gatunek

Tekst pt. Granice literatury jest esejem, czyli formą niezwykle pojemną, której ścisłej tożsamości gatunkowej nie da się właściwie określić. Stanowi kompromis między szkicem literackim, rozprawą naukową, a traktatem filozoficznym. Najważniejszym punktem odniesienia zdaje się być indywidualność eseisty i jego świadomość rzeczywistości, która próbuje zinterpretować i przemyśleć po swojemu. Jerzy Stempowski jest reprezentantem typowego eseju literackiego, ze względu na podejmowaną tematykę.

Styl

Styl Jerzego Stempowskiego odznacza się klasyczną powściągliwością, a przy tym przejrzystością i czytelnością. Pisarz unika raczej złożonych konstrukcji składniowych, ostrożnie i w sposób przemyślany dobierając zdania do swoich refleksji.

Temat i przesłanie

Autor podejmuje temat ważny, ale niemożliwy do rozstrzygnięcia. Jest to kwestia kryteriów, według których należałoby oceniać tekst literacki, zasad ich kwalifikacji do poszczególnych gatunków oraz wartościowania poszczególnych dzieł. Esej zawiera liczne refleksje autora opierające się na jego własnych doświadczeniach czytelniczych (a Jerzy Stempowski był iście doświadczonym odbiorcą literatury). Próbując usystematyzować rozrzucone myśli oraz nie pozostawiać czytelnika samemu sobie z tematem kategoryzacji literatury pisarz radzi, by w doborze lektur kierować się póki co własnymi upodobaniami, a w przypadku bardzie ambitnych odbiorców – potrzebami intelektualnymi i intuicją.

Zobacz również

 • Jerzy Stempowski, Esej dla Kassandry – streszczenie

  Na początku eseju Stempowski wspomina, że postać Kasandry jest dla wielu badaczy literatury i historyków symboliczna, ponieważ odzwierciedla dramat dotyczący proroków, polegający na ich bezsilności. Następnie odwołuje się do Kasandry przedstawionej w dziełach Homera.

  Więcej

Losowe zadania

 • Horacy

  Podaj tytuł słynnego utworu Horacego, któego fragment widzisz poniżej: […]Bierzcie, wy, co piszecie, temat odpowiednido sił i ważcie długo, jaki ciężar barkiuniosą, jaki zrzucą, kto trafnie wybierze,nie zdradzi go wymowa ni układ przejrzysty.[…]Zawsze spieszy do celu i w sam środek rzeczy,jakby mu by...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Nazwij jednostki miary

  Podaj standardowe jednostki, w których mierzy się w Polsce: A. temperaturę powietrza B. prędkośc wiatru C. wysokość bezwzględną D. głębokość jezior E. wielkość opadów atmosferycznych F. wielkość przepływu rzeki

  1 Odpowiedz Więcej
 • Zakażenia bakteryjne żywności

  Przechowywanie produktów spożywczych w warunkach chłodniczych chroni je przed rozwojem niebezpiecznej mikroflory i przedłuża ich termin przydatności do spożycia. Nie jest to jednak idealny sposób utrwalania. Wyjaśnij, dlaczego nie można zamrozić już raz rozmrożonej żywności?

  0 Odpowiedz Więcej
 • Cechy budowy mięczaków

  Zaznacz, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe: 1. Mięczaki posiadają zamknięty układ krwionośny. P/F 2. Narząd Bojanusa to układ wydalniczy małży. P/F 3. Noga u głowonogów została przekształcona w ramiona. P/F 4. U wszystkich mięczaków można wyodrębnić głowę. P/F 5. Układ ...

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rozwiązywanie równań z wartością bezwzględną

  Rozwiąż równanie  a) , b) , c) .

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11