Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Dlaczego romantycy umierali młodo – streszczenie - strona 2

Ostatnio komentowane
uuu
ry • 2020-02-25 15:41:46
"Jednostką w układzie SI jest km/m3" - dosłowny cytat... Może warto czytać, co się n...
Andrzej • 2020-02-25 09:13:29
xdxdxd
sto ciechanów • 2020-02-24 17:46:43
hmmm....
darioo • 2020-02-24 17:02:21
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Mont Blanc, walki na barykadach, licznych wyroków w więzieniach i egzekucji na szubienicy. Był to czas buntowników. Być może żądza romantycznego schematu intensywnego życia powodowała, że odchodzili młodo.
3. Innym powodem może być specyficzna sfera towarzyska, w której się obracali. Wielu z nich wychowywało się w rodzinach ubogich, a dzieciństwo było trudne i bolesne. Byli i tacy, którzy nierzadko przymierali głodem, a przychylnych mecenasów nie było w XIX wieku już tak wielu.
4. Rymkiewicz rozmyśla także o ówczesnym procesie urbanizacji – przenosiny ze wsi do miast mogły wpłynąć na styl życia – w końcu w mieście ponoć umiera się szybciej niż żyjąc na łonie natury.

Wszystkie te pomysły nie są jednak dla autora wyczerpujące, ponieważ każdy z nich dotyczyć może zaledwie kilku nazwisk, ale nie możemy odnosić ich do całości grupy artystycznej tej epoki. Poeta radzi raczej szukać uniwersalnej przyczyny szybkiej śmierci romantycznej – nie z przyczyn okoliczności materialnych, ale duchowych. Właśnie w duchu romantycznym tkwić ma powód obcowania ze śmiercią. Na przykładzie IV części Dziadów Adama Mickiewicza Rymkiewicz udowadnia, że romantycy wyjątkowo ochoczo wchodzili w swojej twórczości

Polecamy również:

  • Dlaczego romantycy umierali młodo – opracowanie

    Artykuł Jarosława Marka Rymkiewicza wyjaśnia fenomen „romantycznej egzystencji”  polegającej na fascynacji tematem śmierci i wykorzystywaniem go w różnych konfiguracjach. Tekst ukazał się w książce poety pt. Głowa owinięta koszulą w 2016 roku. Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =