Proces - charakterystyka bohaterów drugoplanowych

Wuj Karol - drobny obywatel ziemski, krewny K. Wuj odwiedza Józefa w banku i proponuje mu uzyskanie pomocy mecenasa Hulda. Kieruje nim nie troska o dobro Józefa, ale obawa przed niesławą, jaka może doświadczyć rodzina po niekorzystnym rozstrzygnięciu procesu.

Titorelli - malarz zajmujący się wykonywaniem zleceń dla pracowników sądu. K. odwiedza go w celu uzyskania pomocy w swoim procesie. Wydaje się być dobrze zorientowany w zawiłościach procesów. Proponuje pomoc Józefowi, ale ten zdenerwowany komplikacjami, które miałyby go czekać wychodzi.

Huld - sędziwy adwokat, znajomy wuja Karola – krewnego K. Za pośrednictwem wuja, K. nawiązuje znajomość z mecenasem, który podejmuje się jego obrony w procesie. Z biegiem czasu bohater zauważa brak zaangażowania Hulda i odbiera mu pełnomocnictwo w sprawie.

Leni - pokojówka mecenasa Hulda. Młoda, piękna i zalotna kobieta. Już podczas pierwszej wizyty K., zaleca się do gościa i proponuje romans. Z biegiem czasu bohater przekonuje się, że Leni traktuje w podobny sposób każdego z klientów mecenasa.

Block - kupiec, jeden z klientów mecenasa Hulda i prawdopodobnie kochanek Leni. Block opowiada K. o swym własnym, blisko pięcioletnim procesie. O jego zaangażowaniu w sprawę i bezskutecznych staraniach, jakie przez ten czas podejmował, by proces zakończył się pomyślnie.

Ksiądz - kapelan sądowy. Spotyka K. w katedrze, opowiadając mu przypowieść o oskarżonym i odźwiernym. Kapłan sugeruje, że sprawa K. zakończy się wydaniem surowego wyroku.

Pani Grubach - gospodyni K. Wynajmuje pokoje we własnym mieszkaniu. Jej lokatorami są – prócz Józefa – panna Bürstner, panna Montag, kapitan Lanz.Pani Grubach wydaje się troszczyć jedynie o spokój, nie chce szumu, jaki może przysporzyć swoimi problemami Józef.

Panna Bürstner - stenotypistka, młoda sąsiadka K. Wynajmuje pokój u pani Grubach. To w jej pokoju ma miejsce spotkanie Józefa z nadzorcą. K. nadaremno stara się uzyskać wsparcie kobiety. Panna Bürstner – podobnie jak większość lokatorów pani Grubach – unika oskarżonego.

Panna Montag - nauczycielka francuskiego, zamieszkuje pokój panny Bürstner pod nieobecność przyjaciółki. Nie jest życzliwa Józefowi.

Franciszek - jeden ze strażników odwiedzających K. Mężczyźni pojawiają się w mieszkaniu Józefa w dzień jego trzydziestych urodzin. Obydwaj twierdzą, że nie znają szczegółów sprawy K. Po pierwszym przesłuchaniu, na skutek skarg Józefa, strażników spotyka kara. Mężczyźni zostają skazani na chłostę.

Willem - jeden ze strażników aresztujących K. Wraz z Franciszkiem zostaje poddany chłoście. Wraz z nim wykonuje wyrok na Józefie do końca nieświadomym swojego przewinienia.

Bertold - student, prawdopodobnie jeden z kochanków praczki – żony woźnego, pracującego w sądzie.  

Lanz - kapitan, młody krewny pani Grubach, sąsiad K. i panny Bürstner.

Polecamy również:

  • Charakterystyka Józefa K.

    Józef K. to główny bohater powieści Franza Kafki pt. „Proces”. Postać ta została skonstruowana nie tyle jako indywidualna osobowość, ile jako swoista marionetka losu, w pełni zdeterminowana przez zewnętrzne wobec niej siły. Józef K. to zatem figura człowieka uwikłanego w absurd... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42