Geneza
W 1959 roku ukazała się ssiążka Stanisława Supłatowicza, stanowiąca zbiór legend i baśni opisujących świat Indian, ich wierzenia i obyczaje. Supłatowicz skupia się przede wszystkim na ludach z Ameryki Północnej, gdzie sam został wychowany. W skład zbioru wchodzi m.in. historia o Białym Mustangu.
Problematyka
Głównym bohaterem opowiadania jest Ostry Wiatr, niezwykle odważny młodzieniec, który zakochuje się w pięknej Pahajo, jednak by ją poślubić musi przekonać do siebie jej ojca. Ten jednak zleca mu prawie niewykonalne zadanie – schwytanie Białego Mustanga. Bohater jednak radzi sobie z tym zadaniem doskonale, a dzięki wytrwałości o odwadze udało mu się pokonać wszelkie przeciwności i niebezpieczeństwa, jakie na niego czyhały. Dzięki temu szczęśliwie mógł poślubić swoją ukochaną. Legenda Biały Mustang przekonuje zatem czytelnika, że wytrwałość i wiara we własne marzenia jest tym, co w życiu najważniejsze. Okazuje się, że swój cel możemy osiągnąć dzięki konsekwentnemu dążeniu do celu, nawet jeśli jest on niewyobrażalny do zdobycia. Utwór tworzy obraz Indianina, u którego pożądana jest odwaga i wytrwałość, ale również pokora i skromność. Ważny wątek dotyczy także relacji człowieka z przyrodą i szacunku, z jakim należy ja traktować (ostry Wiatr prosi las o pomoc w schwytaniu konia).
Przesłanie
Legenda o Białym Mustangu uczy czytelnika wytrwałości i wiary we własne możliwości i to, że warto dążyć do spełnienia sowich marzeń, nawet jeśli wydają się nieosiągalne. Utwór kryje w sobie również jednak ostrzeżenie, bowiem często ci, którzy osiągają zamierzone cele osiadają „na laurach”, stają się pyszni i zarozumiali. Najbardziej pożądaną postawą jest raczej pokora i wdzięczność wobec losu za powodzenia. Jeśli pycha przesłoni mu to co najważniejsze – może z łatwością zaprzepaścić to co udało mu się osiągnąć.