Lasy te rosną tam, gdzie chociażby jeden miesiąc jest średnio cieplejszy niż 10°C. W podłożu występuje wieloletnia zmarzlina, często więc tworzą się tam obszary podmokłe. Tworzą się tam więc gleby glejowe, gdzie indziej zaś kwaśna ściółka sprzyja wytworzeniu bielic. Latem w tajdze pojawiają się olbrzymie ilości komarów. Z ptaków żyją tam m.in. sikory, jemiołuszki i krogulce. Ze ssaków warto wymienić: łosie i renifery, rysie, wilki, niedźwiedzie, kuny i rosomaki. Produkcja pierwotna netto tajgi wynosi średnio 1200 g/m2.
![]() |
Tajga rosyjska w rejonie Kołymy; autor: Bartosh Dmytro (17.08.2005), źródło: wikipedia.org |
Tajga ciągnie się przez Eurazję od północnej i środkowej Szwecji aż do Morza Ochockiego, Kamczatki, Sachalina i Hokkaido. Borealne lasy iglaste występują też w Ameryce Północnej, zajmując znaczną część Alaski i Kanady.
Lasy liściaste szerokości umiarkowanych
Biom lasu liściastego strefy umiarkowanej tworzy się pod wpływem klimatu oceanicznego lub przejściowego (tam – tak jak w Polsce - pojawiają się lasy mieszane). Ich skład gatunkowy zmienia się zależnie od regionu i warunków siedliskowych (biotopu). W Europie i w Polsce na podłożu żyznym przeważają lasy grądowe (z grabem, lipą i dębem). W nieco bardziej wilgotnych obszarach oraz w niskich położeniach