Formacje leśne: tajga, lasy szerokości umiarkowanych, lasy tropikalne i subtropikalne - występowanie, klimat, zwierzęta, roślinność - strona 2

Lasy te rosną tam, gdzie chociażby jeden miesiąc jest średnio cieplejszy niż 10°C. W podłożu występuje wieloletnia zmarzlina, często więc tworzą się tam obszary podmokłe. Tworzą się tam więc gleby glejowe, gdzie indziej zaś kwaśna ściółka sprzyja wytworzeniu bielic. Latem w tajdze pojawiają się olbrzymie ilości komarów. Z ptaków żyją tam m.in. sikory, jemiołuszki i krogulce. Ze ssaków warto wymienić: łosie i renifery, rysie, wilki, niedźwiedzie, kuny i rosomaki. Produkcja pierwotna netto tajgi wynosi średnio 1200 g/m2.

 

 Tajga w Rosji
Tajga rosyjska w rejonie Kołymy; autor: Bartosh Dmytro (17.08.2005), źródło: wikipedia.org

 

Tajga ciągnie się przez Eurazję od północnej i środkowej Szwecji aż do Morza Ochockiego, Kamczatki, Sachalina i Hokkaido. Borealne lasy iglaste występują też w Ameryce Północnej, zajmując znaczną część Alaski i Kanady.

Lasy liściaste szerokości umiarkowanych

Biom lasu liściastego strefy umiarkowanej tworzy się pod wpływem klimatu oceanicznego lub przejściowego (tam – tak jak w Polsce - pojawiają się lasy mieszane). Ich skład gatunkowy zmienia się zależnie od regionu i warunków siedliskowych (biotopu). W Europie i w Polsce na podłożu żyznym przeważają lasy grądowe (z grabem, lipą i dębem). W nieco bardziej wilgotnych obszarach oraz w niskich położeniach

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

  • Piętra lasu - jakie są, zwierzęta, rośliny

    W ekosystemie leśnym obok horyzontalnego (w poziomie) zróżnicowania warunków życia organizmów, wynikającego ze zróżnicowania biotopu obserwujemy również zróżnicowanie pionowe, które pozwala wyróżnić piętra albo warstwy lasu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
Ostatnio komentowane
Punkt 3. Nie jest to prawda. Modlitwa w INTENCJACH Ojca Świętego. To znaczy, że modlimy...
• 2022-05-24 15:08:48
Xd
• 2022-05-24 12:29:43
vhyrgyuuo
• 2022-05-24 10:59:00
Git
• 2022-05-23 19:46:38