Opór hydrodynamiczny to siła przeciwstawiająca się ruchowi obiektu w płynie.
Wartość siły oporu jest zależna od kształtu poruszającego się obiektu oraz jego prędkości, a także od lepkości płynu, w którym ruch się odbywa. Siła oporu działa przeciwnie do prędkości obiektu.
Kształtem, który stawia duży opór jest kula, chociaż mogłoby się wydawać, że jest najbardziej opływowa. W mechanice płynów rolę płynu przyjmują ciecze i gazy, stąd za przykład oporu można uznać opór powietrza jako opór aerodynamiczny.
Opór hydrodynamiczny
Polecamy również:
-
Hydrostatyka
Hydrostatyka jest dziedziną fizyki, która zajmuje się zjawiskami wywołanymi przez ciecze, będące w stanie spoczynku oraz ogólnymi warunkami, jakie muszą być spełnione aby dana ciecz, będąca pod działaniem sił grawitacji i bezwładności, pozostawała w stanie równowagi. Więcej »
-
Zjawiska powierzchniowe w cieczach
Zjawiska powierzchniowe w cieczach są konsekwencją wzajemnego oddziaływania na siebie cząsteczek cieczy (siły spójności) oraz ich oddziaływania z cząsteczkami ciała będącego w bezpośrednim kontakcie z cieczą (siły przylegania). Więcej »
-
Gęstość powietrza
Gęstość powietrza jest masą na jednostkę objętości. Więcej »
-
Przepływy
Przepływ jest ruchem płynu opisywanym przez mechanikę płynów. Przez płyn rozumie się ciecz lub gaz, a ich przepływ można opisać podając rozkład czasowy i przestrzenny prędkości płynu. Więcej »
-
Konwekcja
Konwekcja jest ruchem płynu pod wpływem różnicy temperatur, który prowadzi do przekazywania ciepła. Przez płyn rozumie się ciecz lub gaz. Więcej »