Stosunki nieantagonistyczne – przykłady

Komensalizm

Komensalizm –jest to rodzaj relacji (+, 0), gdy jedna z populacji odnosi korzyści, nie przynosząc przy tym strat drugiej populacji, która pozostaje obojętna. Komensale mogą być związani z określonym gatunkiem gospodarza, lub czerpać pożytek ze współżycia z wieloma żywicielami. Komensalizm przyjmuje różne formy zależności – mają one charakter ochronny (maskujący), transportowy lub „czyszczący”. Przykładem komensali są m.in. mikroorganizmy stanowiące naturalną florę fizjologiczną człowieka (np. bakterie jelitowe), padlinożercy (hiena, sęp zjadający resztki pozostawione przez drapieżników).

Protokooperacja

Protokooperacja jest to rodzaj relacji (+, +) określanej inaczej mianem symbiozy fakultatywnej (przygodnej), w której obie populacje odnoszą korzyści. Współżycie to jednak nie jest niezbędne do ich istnienia, dlatego populacje mogą żyć oddzielnie, a ich związek ma zazwyczaj okresowy charakter. Przykładem protokooperacji jest współżycie kraba pustelnika i ukwiału (ukwiał jest transportowany przez pustelnika, korzysta też z pozostawionych przez niego resztek pokarmu, w zamian zapewnia swojemu kompanowi bezpieczeństwo), mrówek i mszyc (mrówki bronią mszyce przez ich naturalnymi wrogami np. biedronkami, same natomiast zjadają produkowaną przez mszyce wydzielinę, która służy im jako pokarm).

Mutualizm

Mutualizm jest to rodzaj relacji (+, +) określanej inaczej mianem symbiozy obligatoryjnej (koniecznej), w której obie populacje odnoszą korzyści. Współżycie to jest niezbędne do ich przetrwania. Przykładem mutualizmu jest współżycie bakterii azotowych i roślin motylkowych (bakterie wiążą azot atmosferyczny i dostarczają go korzeniom roślin motylkowych, w zamian pobierają produkowane przez rośliny związki organiczne), przeżuwaczy i ich bakterii jelitowych (bakterie żyjące w jelicie przeżuwaczy trawią zawartą w pokarmie celulozę), mikoryza grzybów z korzeniami roślin naczyniowych (grzyby ułatwiają korzeniom drzew wchłanianie wody i soli mineralnych, same zaś pobierają wyprodukowane przez nie związki organiczne).

+ korzyści,  – straty, 0 brak oddziaływania

Polecamy również:

  • Stosunki antagonistyczne – przykłady

    Konkurencja jest to rodzaj oddziaływania (–,–), w którym obie populacje odnoszą straty na wskutek rywalizacji o tę samą niszę ekologiczną. Jeśli konkurencja zachodzi w obrębie jednego gatunku mówimy o konkurencji wewnątrzgatunkowej, gdy zaś współzawodniczą ze sobą osobniki... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27
Bardzo pomocny
• 2022-09-29 09:23:04
git
• 2022-09-27 14:46:23
Ok
• 2022-09-27 12:59:27