Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Socjalizacja pierwotna - definicja, przykłady, znaczenie - WOS

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Socjalizacja pierwotna – jest to socjalizacja, która odbywa się w wieku niemowlęcym oraz wczesnego dzieciństwa, najczęściej w obrębie rodziny. To pierwsza faza stawania się i uczenia się bycia członkiem społeczeństwa.

W tym okresie, znaczący wpływ na jednostkę mają rodzice, ponieważ między dzieckiem a nimi istnieje bardzo silna więź emocjonalna, ponadto świat rodziców wpływa, oddziałuje niezwykle intensywnie na dziecko, świat rodziców, wartości, postawy wyznawane przez nich jawią się dziecku jako jedynie istniejące. To właśnie w tym środowisku uczy się ono reguł obowiązujących w społeczeństwie, wzorców zachowań. Te zachowania w głównej mierze przyswajane są na drodze zabawy lub poprzez naśladownictwo.

Socjalizacja pierwotna przechodzi w kolejny etap, którym jest socjalizacja wtórna, w momencie odkrycia przez dziecko istnienia ogólnospołecznych reguł - np. mycie rąk przed posiłkiem nie jest czynnością wykonywaną tylko przez rodziców, dlatego bo takie jest ich widzi mi się, ale czynią tak inni, spoza kręgu najsilniej wpływającego na dziecko, jest to zasada przyjęta przez ogół.

Polecamy również:

  • Socjalizacja wtórna - definicja, przykłady - WOS

    Socjalizacja wtórna – to proces rozpoczynający się u starszych dzieci, u jednostek, które mają za sobą socjalizację pierwotną i rozciąga się na całe dorosłe życie. Dziecko, które nabyło pewne umiejętności w rodzinie, wchodzi w nowy etap, nowe, konkretne środowisko np. szkoła, lub... Więcej »

  • Resocjalizacja - definicja, funkcje, cele - WOS

    Resocjalizacja to proces przywracania człowieka, łamiącego istniejące reguły, do życia i sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Ta ponowna socjalizacja poddanej temu działaniu jednostki, polega na zmodyfikowaniu osobowości, usunięciu nawyków, treści zabronionych i zastąpienie ich ogólnie... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');