Katastrofa w Bhopalu jest przykładem katastrofy antropogenicznej, która spowodowała śmierć ponad 20 tysięcy osób oraz ciężkie obrażenia u ponad 120 tysięcy. Co ciekawe, katastrofa ta jest mniej znana opinii publicznej niż katastrofa czarnobylska, mimo iż w w Bhopalu zginęło wielokrotnie więcej osób.
Bhopal jest dużym miastem (około 1,4 miliona mieszkańców) położonym w środkowej części Indii. W roku 1984, w nocy z 2 na 3 grudnia doszło do awarii w fabryce firmy Union Carbide India Ltd, w związku z którą do środowiska przedostał się bardzo szkodliwy, toksyczny gaz (izocyjanian metylu). Chmura gazu w szybkim tempie przeniosła się nad zabudowania mieszkaniowe i spowodowała śmierć ponad 2500 mieszkańców Bhopalu – większa liczba ofiar śmiertelnych wynika z rozłożenia w czasie szkodliwego oddziaływania gazu i jego efektów.
Katastrofa doprowadziła do ewakuacji ponad 200 tysięcy mieszkańców miasta, co pozwoliło na uniknięcie jeszcze większej liczby ofiar.
Przyczynami katastrofy są m.in. oszczędności wprowadzone przez firmę Union Carbide, które przełożyły się na mniejsze wydatki związane z amortyzacją instalacji.