Głosowanie / wybory - jako metoda rozwiązywania konfliktów politycznych

Głosowanie/wybory – te metody obowiązują przede wszystkim w państwach demokratycznych i stosowane są w celu rozwiązania konfliktów politycznych.

Głosowanie sprawdza się dobrze w niewielkich zgromadzeniach ludzkich, wówczas rozwiązanie następuje dosyć szybko. Jeżeli jednak jest to głosowanie dużych zbiorowości np. mieszkańców całego kraju, wówczas przeprowadzane są wybory (ewentualnie referendum). Uczestnik danej zbiorowości oddaje swój głos, następnie wszystkie głosy są liczone i stanowią one podstawę decyzji.

Stanowisko, racje pojedynczej osoby mają nikły wpływ na decyzję większość, dlatego też osoby o podobnych poglądach jednoczą się by łatwiej dotrzeć do świadomości dużej zbiorowości.

Polecamy również:

  • Mediacje - definicja, rodzaje, reguły - WOS

    Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów – jednym z częściej stosowanych jest mediacja, czyli próba osiągnięcia porozumienia między stronami przy udziale bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej, która pełni rolę mediatora (pośrednika próbującego wypracować... Więcej »

  • Negocjacje - definicja, rodzaje - WOS

    Negocjacje to proces polegający na odnalezieniu rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkie strony zaangażowane w konflikt, najogólniej mówiąc to sztuka porozumiewania się. Więcej »

  • Arbitraż - definicja, znaczenie - WOS

    Arbitraż – to sposób rozwiązywania konfliktów stosowany w sytuacji, gdy obie strony nie widzą możliwości jednogłośnego rozstrzygnięcia. Cechą charakterystyczną tej metody jest zwrócenie się do bezstronnej osoby lub niezależnej instytucji o rozstrzygnięcie konfliktu. Więcej »

  • Sąd - jako sposób rozwiązywania konfliktów

    Sąd – to forma rozwiązania zaistniałego, między podmiotami, konfliktu drogą prawną, poprzez zdanie się na wyrok niezawisłego organu państwowego, posiadającego społeczną legitymację władzy. Więcej »

  • Kompromis - definicja - WOS

    Kompromis to porozumienie stron konfliktu, które wymaga poświecenia jednej i drugiej strony, bowiem obie strony coś tracą lub zyskują. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
Ostatnio komentowane
Dodajmy, że było to również ostatnie powstanie wendyjskie (słowiańskie) na terenie N...
• 2024-09-04 21:32:33
DZIĘKUJĘ
• 2024-07-31 13:21:34
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17