Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Głosowanie / wybory - jako metoda rozwiązywania konfliktów politycznych

Głosowanie/wybory – te metody obowiązują przede wszystkim w państwach demokratycznych i stosowane są w celu rozwiązania konfliktów politycznych.

Głosowanie sprawdza się dobrze w niewielkich zgromadzeniach ludzkich, wówczas rozwiązanie następuje dosyć szybko. Jeżeli jednak jest to głosowanie dużych zbiorowości np. mieszkańców całego kraju, wówczas przeprowadzane są wybory (ewentualnie referendum). Uczestnik danej zbiorowości oddaje swój głos, następnie wszystkie głosy są liczone i stanowią one podstawę decyzji.

Stanowisko, racje pojedynczej osoby mają nikły wpływ na decyzję większość, dlatego też osoby o podobnych poglądach jednoczą się by łatwiej dotrzeć do świadomości dużej zbiorowości.

Zobacz również

 • Mediacje - definicja, rodzaje, reguły - WOS

  Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów – jednym z częściej stosowanych jest mediacja, czyli próba osiągnięcia porozumienia między stronami przy udziale bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej, która pełni rolę mediatora (pośrednika próbującego wypracować ze stronami najlepsze r...

  Więcej
 • Negocjacje - definicja, rodzaje - WOS

  Negocjacje to proces polegający na odnalezieniu rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkie strony zaangażowane w konflikt, najogólniej mówiąc to sztuka porozumiewania się.

  Więcej
 • Arbitraż - definicja, znaczenie - WOS

  Arbitraż – to sposób rozwiązywania konfliktów stosowany w sytuacji, gdy obie strony nie widzą możliwości jednogłośnego rozstrzygnięcia. Cechą charakterystyczną tej metody jest zwrócenie się do bezstronnej osoby lub niezależnej instytucji o rozstrzygnięcie konfliktu.

  Więcej
 • Sąd - jako sposób rozwiązywania konfliktów

  Sąd – to forma rozwiązania zaistniałego, między podmiotami, konfliktu drogą prawną, poprzez zdanie się na wyrok niezawisłego organu państwowego, posiadającego społeczną legitymację władzy.

  Więcej
 • Kompromis - definicja - WOS

  Kompromis to porozumienie stron konfliktu, które wymaga poświecenia jednej i drugiej strony, bowiem obie strony coś tracą lub zyskują.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50