Głosowanie / wybory - jako metoda rozwiązywania konfliktów politycznych

Głosowanie/wybory – te metody obowiązują przede wszystkim w państwach demokratycznych i stosowane są w celu rozwiązania konfliktów politycznych.

Głosowanie sprawdza się dobrze w niewielkich zgromadzeniach ludzkich, wówczas rozwiązanie następuje dosyć szybko. Jeżeli jednak jest to głosowanie dużych zbiorowości np. mieszkańców całego kraju, wówczas przeprowadzane są wybory (ewentualnie referendum). Uczestnik danej zbiorowości oddaje swój głos, następnie wszystkie głosy są liczone i stanowią one podstawę decyzji.

Stanowisko, racje pojedynczej osoby mają nikły wpływ na decyzję większość, dlatego też osoby o podobnych poglądach jednoczą się by łatwiej dotrzeć do świadomości dużej zbiorowości.

Polecamy również:

 • Mediacje - definicja, rodzaje, reguły - WOS

  Istnieje wiele sposobów rozwiązywania konfliktów – jednym z częściej stosowanych jest mediacja, czyli próba osiągnięcia porozumienia między stronami przy udziale bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej, która pełni rolę mediatora (pośrednika próbującego wypracować... Więcej »

 • Negocjacje - definicja, rodzaje - WOS

  Negocjacje to proces polegający na odnalezieniu rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkie strony zaangażowane w konflikt, najogólniej mówiąc to sztuka porozumiewania się. Więcej »

 • Arbitraż - definicja, znaczenie - WOS

  Arbitraż – to sposób rozwiązywania konfliktów stosowany w sytuacji, gdy obie strony nie widzą możliwości jednogłośnego rozstrzygnięcia. Cechą charakterystyczną tej metody jest zwrócenie się do bezstronnej osoby lub niezależnej instytucji o rozstrzygnięcie konfliktu. Więcej »

 • Sąd - jako sposób rozwiązywania konfliktów

  Sąd – to forma rozwiązania zaistniałego, między podmiotami, konfliktu drogą prawną, poprzez zdanie się na wyrok niezawisłego organu państwowego, posiadającego społeczną legitymację władzy. Więcej »

 • Kompromis - definicja - WOS

  Kompromis to porozumienie stron konfliktu, które wymaga poświecenia jednej i drugiej strony, bowiem obie strony coś tracą lub zyskują. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
Uczycie dzieci głupot powtarzacie te same teorie wykrzywionej zakłamanej historii
• 2024-06-20 16:36:24
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43