Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Tajemniczy ogród - streszczenie - strona 4

odkrycie w tajemnicy. Chce pielęgnować ogród samodzielnie i przywrócić mu dawny wygląd. Dziewczynka pisze list do brata Marty, a ten obiecuje stawić się na spotkanie.

Dick okazuje się sympatycznym i przyjacielskim towarzyszem. Chłopiec przynosi Mary obiecane nasiona kwiatów i narzędzia ogrodnicze. Pokazuje też dziewczynce swoich zwierzęcych przyjaciół – oswojonego kruka i lisa. Mary wyjawia Dickowi swój sekret. Ten obiecuje dochować tajemnicy, ofiarowuje także swoją pomoc w pielęgnacji ogrodu.

Wkrótce Mary zapoznaje się z opiekunem. Pan Craven robi na niej wrażenie schorowanego, ale dość sympatycznego człowieka. Wuj obiecuje opiekować się małą krewną. Mary prosi go o „kawałek ziemi” do zagospodarowania i uzyskuje zgodę.

Kolejnej nocy Mary budzi się słysząc wyraźny szloch. Tym razem nocna wyprawa bohaterki kończy się sukcesem. Mary odkrywa, że to schorowany chłopiec leżący w jednym z oddalonych pokoi płacze Chory jest zaskoczony wizytą, a Mary odkryciem, że chłopiec jest jej kuzynem – synem pana Cravena. Mały Colin wyjawia, że choruje od wczesnego dzieciństwa, a lekarze wróżą mu krótkie życie i kalectwo odziedziczone po ojcu (garb). Dziewczynka zapowiada ponowną wizytę, obiecując

Zobacz również

 • Tajemniczy ogród - plan wydarzeń

  1. Epidemia cholery i śmierć rodziców Mary 2. Wyjazd do Misselthwaite 3. Wiadomość o istnieniu tajemniczego ogrodu

  Więcej
 • Tajemniczy ogród - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, motywy)

  „Tajemniczy ogród” to powieść dla młodzieży autorstwa Frances H. Burnett, opublikowana w 1909 roku. Została uznana za najlepszą powieść autorki i zyskała wielką popularność. Kilkakrotnie ekranizowana. Powieść wyjątkowo wzruszająca, opowiada historię dzieci, które wychowywane bez rodziców, świat poz...

  Więcej
 • Tajemniczy ogród - bohaterowie

  -

  Więcej
 • Tajemniczy ogród - problematyka

  „Tajemniczy ogród” to opowieść o dzieciństwie, dojrzewaniu, poszukiwaniu swojej tożsamości i pragnieniu posiadania „własnego miejsca” na ziemi. Kluczowym wątkiem utworu jest pozytywna metamorfoza głównej dziecięcej bohaterki.

  Więcej
 • Opis Tajemniczego ogrodu

  Tytułowy tajemniczy ogród wchodzi w skład posiadłości pana Cravena. Przez wiele lat pozostawał zamknięty – otoczony wysokim murem, który porastały bluszcze, niedostępny nawet dla ludzkich spojrzeń. Klucz do furtki gdzieś zapodziano. Tajemniczość ogrodu wiąże się przede wszystkim z jego legendą.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (3)
Wynik działania 5 + 1 =
eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
2019-12-02 16:10:14
DEJ POTEJto
gggggg
2019-12-02 16:09:47
Skomentuj tekst
Michał
2018-05-27 19:14:57
Fajne
Ostatnio komentowane
Lubicie mnie chociaż tutaj?
Dis • 2020-04-01 18:53:24
Nawet nawet
OlisiaSyb • 2020-04-01 17:33:11
fajnie
ls • 2020-04-01 13:17:22
Nie dokładnie o to mi chodziło ale przydatne. Pozdrawiam autora.
Mangle UwU • 2020-04-01 10:30:26
Bardzo słabe opracowanie jak na tak istotną książkę.
Andy • 2020-04-01 08:39:26