Tadeusz Słobodzianek, Nasza klasa – streszczenie

Akcja sztuki Tadeusza Słobodzianka rozpoczyna się w 1925 roku. Jest to historia opowiadająca o grupie dziesięciu uczniów, należących do jednej klasy. Są to dzieci zarówno narodowości polskiej, jak i żydowskiej. Młodzież lubi spędzać razem czas, bawiąc się, ucząc, wspierając i wymieniając doświadczenia. Niestety okres tej sielanki kończy się wraz z chwilą wkroczenia do Polski radzieckich i niemieckich wojsk. Wybucha popłoch spowodowany, rozsiewaną przez okupanta, ideologią antysemicką, prowadzącą do masowego pogromu Żydów. Prawie wszyscy obywatele tej narodowości zostają zbiorowo spaleni w stodołach lub publicznie zamordowani na rynku. Tylko nielicznym osobom udaje się przeżyć ten terror, jednak po zakończeniu wojny przemoc nie ustaje. Nadchodzi jednak okres rozliczeń przeszłości, z której wiele doświadczeń jest niejednoznacznych i trudnych do zakwalifikowania.

Przed rozpoczęciem właściwe fabuły autor wymienia z imienia i nazwiska wszystkich jedenastu bohaterów dramatu. Poznajemy ich daty urodzenia oraz śmierci (wszyscy urodzili się w okresie między 1918 a 1920 rokiem). Różne były natomiast daty ich odejścia – niektórzy zginęli w czasie II wojny światowej, inni zmarli dopiero w latach 80.

Na pierwszej lekcji wszyscy uczniowie po kolei się przedstawiają, mówią o tym czym zajmują się ich rodziny i kim chcieliby zostać w przyszłości. Władek chciałby być np. furmanem, a Rysiu pragnie latać jako pilot. Rachelka natomiast marzy o karierze lekarza. Perypetie dzieci są raczej zwyczajne, chłopcy kolegują się ze sobą, psocą, zakochują się w dziewczynach. Wspólnie wymyślają zabawy np. w żydowskie wesele. Nastrój i atmosfera w klasowym gronie drastycznie zmieniają się gdy dochodzi do pierwszych zbrodni dokonanych przez okupantów na tle etnicznym.

Fabuła sztuki dociera do czasów współczesnych, z perspektywy których poznajemy dzieje każdego ucznia oraz jego drogę do dorosłości.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 3 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44