Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo – opracowanie

Ostatnio komentowane
K1 DIS
Dis • 2019-12-11 22:28:49
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Magiczne drzewo to cykl powieści autorstwa Andrzeja Maleszki, powstały na bazie scenariuszy telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.  Instytut Wydawniczy ZNAK podjął się regularnego wydawania kolejnych części, począwszy od 2009 roku. Cykl składa się z jedenastu części. W 2007 roku został nagrodzony międzynarodową Nagrodą Emmy.

Tematyka

Pierwsza książka opowiada o losach trójki bohaterów – rodzeństwa Rossów (Tosi, Kukima i Filipa), którzy odkrywają tajemnicze właściwości krzesła, wykonanego z magicznego dębu, powalonego podczas burzy. Kolejne powieści przedstawiają przygody związane z innymi przedmiotami, które zostały wykonane z drewna tego niezwykłego drzewa.

Styl

Magiczne drzewo jest powieścią fantastyczną, pełną humoru i niezwykłości. Prócz wprowadzenia atmosfery niesamowitości i odrealnienia, autor postarał się również, by jego cykl spełniał funkcję dydaktyczną. Kolejne części zawierają bowiem wiele mądrości życiowych, odnoszących się do problemów i dylematów, z którymi mogą borykać się najmłodsi czytelnicy. Dzięki temu książki nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale także przekazują wiele ważnych prawd o życiu i są łatwo przyswajalne przez dzieci i młodzież. Andrzej Maleszka starał się odbiegać od moralizowania i pouczania swoich odbiorców – nic dziwnego, że cykl cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno w wersji książkowej, jak i filmowej.

Przesłanie

Przygody rodzeństwa Rossów krążą wokół problemów i wyborów związanych z najważniejszymi, życiowymi wartościami. Poruszone zostają zatem kwestie brania odpowiedzialności za swoje postępowanie, troski o członków rodziny, dążenie do prawdy oraz prawdziwego oblicza przyjaźni i miłości. Naczelnym przesłaniem całego cyklu Maleszki jest prawda o tym, że pomimo przeciwności, dobro zawsze zwycięża ze złem.

Polecamy również:

  • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo – problematyka

    Pierwsza część cyklu powieści Andrzeja Maleczki opowiada o losach trójki rodzeństwa i ich przygodach, związanych z magicznym, czerwonym krzesłem, spełniającym życzenia. Co ważne, przedmiot ten spełnia zarówno pragnienia dobre, jak i złe, przynoszące szkodę. Więcej »

  • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo – bohaterowie

    Głównymi bohaterami powieści Andrzeja Maleszki jest trójka rodzeństwa Rossów - Tosia, Kuki i Filip, którzy pewnego dnia znajdują w rzece czerwone krzesło, posiadające magiczne właściwości. Bohaterami drugoplanowymi są pozostali członkowie ich rodziny – rodzice oraz znienawidzona... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =