Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cukierku, ty łobuzie! - opracowanie, czas, miejsce, problematyka, narracja

Ostatnio komentowane
xDDDDDDDDDDDD
xDDDDDDDDDDDDD • 2019-10-19 07:58:53
wew
wewe • 2019-10-17 19:56:19
No elo
Elo • 2019-10-16 18:14:00
nie fajne
wertyuiop[] • 2019-10-16 16:41:14
Podobno pan Erwin oprócz żony miał wiele związków nieformalnych z innymi kobietami. R...
Marcin • 2019-10-16 12:12:31
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Czas i miejsce akcji

Akcja utworu toczy się współcześnie. Rozpoczyna się, gdy Cukierek ma kilka tygodni (osiem lub dziewięć), czyli jest wystarczająco duży, by zabrać go od kotki, a kończy – w dniu urodzin Marcela. Oba wydarzenia dzieli czas, w którym kociak podrasta tak bardzo, że z trudem mieści się pod komodą.

Nazwa miejscowości, w której mieszka rodzina Marcela, nie jest podana. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w domu. Cukierek odbywa też kilkugodzinną podróż po okolicy, odwiedza gabinet weterynarza i trafia na lodowisko, gdzie trwa się trening drużyny hokejowej Marcela.

Narracja i język

Narratorem autor uczynił rezolutnego Cukierka, więc czytelnik obserwuje wydarzenia z perspektywy kota. Rozbieżność między tym, jak świat postrzega kot (warstwa fikcyjna), a jak ludzie (warstwa realistyczna), jest w książce niewątpliwie źródłem komizmu. Wracający z fascynującej wycieczki zwierzak dziwi się, że jego swawole nagradzane są podwójną ilością karmy i deserem. Zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie weterynaryjnym postrzega jako niezasłużone tortury. Droczy się z opiekunami, gdy z obolałym ogonkiem tkwi uparcie pod komodą, czekając na przysmak.

Książka adresowana jest do młodego czytelnika,

Polecamy również:

  • Cukierku, ty łobuzie! - streszczenie

    Cukierek jest jednym z czworga kociąt, które wydała na świat kotka pani Lusi, Landrynka. Gdy osiąga wiek ośmiu tygodni, w domu pojawiają się obcy – rodzice z synkiem Marcelem. Ciekawski Cukierek zwraca na siebie uwagę chłopca, który decyduje o zabraniu kociaka do domu. Pani Lusia jest zdziwiona,... Więcej »

  • Cukierku, ty łobuzie! - plan wydarzeń

    1. Wizyta rodziny Marcela w domu pani Lusi: a. decyzja o zabraniu Cukierka, b. rozmowa kociaka z mamą, pożegnanie. Więcej »

  • Cukierku, ty łobuzie! - bohaterowie

    Cukierek to młody dachowiec, czyli europejski kot krótkowłosy. Jest synem należącej do pani Lusi kotki Landrynki. Z tego samego miotu pochodzą jego biało-czarna siostra Chałka oraz bracia – rudy Precelek i brązowy Karmelek. Sam jest pręgowany, ma długie wąsy i charakterystyczną plamkę na nosie. Ze... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =