Cukierku, ty łobuzie! - opracowanie, czas, miejsce, problematyka, narracja

Czas i miejsce akcji

Akcja utworu toczy się współcześnie. Rozpoczyna się, gdy Cukierek ma kilka tygodni (osiem lub dziewięć), czyli jest wystarczająco duży, by zabrać go od kotki, a kończy – w dniu urodzin Marcela. Oba wydarzenia dzieli czas, w którym kociak podrasta tak bardzo, że z trudem mieści się pod komodą.

Nazwa miejscowości, w której mieszka rodzina Marcela, nie jest podana. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w domu. Cukierek odbywa też kilkugodzinną podróż po okolicy, odwiedza gabinet weterynarza i trafia na lodowisko, gdzie trwa się trening drużyny hokejowej Marcela.

Narracja i język

Narratorem autor uczynił rezolutnego Cukierka, więc czytelnik obserwuje wydarzenia z perspektywy kota. Rozbieżność między tym, jak świat postrzega kot (warstwa fikcyjna), a jak ludzie (warstwa realistyczna), jest w książce niewątpliwie źródłem komizmu. Wracający z fascynującej wycieczki zwierzak dziwi się, że jego swawole nagradzane są podwójną ilością karmy i deserem. Zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie weterynaryjnym postrzega jako niezasłużone tortury. Droczy się z opiekunami, gdy z obolałym ogonkiem tkwi uparcie pod komodą, czekając na przysmak.

Książka adresowana jest do młodego czytelnika, posługuje

Polecamy również:

  • Cukierku, ty łobuzie! - streszczenie

    Cukierek jest jednym z czworga kociąt, które wydała na świat kotka pani Lusi, Landrynka. Gdy osiąga wiek ośmiu tygodni, w domu pojawiają się obcy – rodzice z synkiem Marcelem. Ciekawski Cukierek zwraca na siebie uwagę chłopca, który decyduje o zabraniu kociaka do domu. Pani Lusia jest zdziwiona,... Więcej »

  • Cukierku, ty łobuzie! - plan wydarzeń

    1. Wizyta rodziny Marcela w domu pani Lusi: a. decyzja o zabraniu Cukierka, b. rozmowa kociaka z mamą, pożegnanie. Więcej »

  • Cukierku, ty łobuzie! - bohaterowie

    Cukierek to młody dachowiec, czyli europejski kot krótkowłosy. Jest synem należącej do pani Lusi kotki Landrynki. Z tego samego miotu pochodzą jego biało-czarna siostra Chałka oraz bracia – rudy Precelek i brązowy Karmelek. Sam jest pręgowany, ma długie wąsy i charakterystyczną plamkę na nosie. Ze... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 3 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39