Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cukierku, ty łobuzie! - opracowanie, czas, miejsce, problematyka, narracja

Czas i miejsce akcji

Akcja utworu toczy się współcześnie. Rozpoczyna się, gdy Cukierek ma kilka tygodni (osiem lub dziewięć), czyli jest wystarczająco duży, by zabrać go od kotki, a kończy – w dniu urodzin Marcela. Oba wydarzenia dzieli czas, w którym kociak podrasta tak bardzo, że z trudem mieści się pod komodą.

Nazwa miejscowości, w której mieszka rodzina Marcela, nie jest podana. Akcja rozgrywa się przede wszystkim w domu. Cukierek odbywa też kilkugodzinną podróż po okolicy, odwiedza gabinet weterynarza i trafia na lodowisko, gdzie trwa się trening drużyny hokejowej Marcela.

Narracja i język

Narratorem autor uczynił rezolutnego Cukierka, więc czytelnik obserwuje wydarzenia z perspektywy kota. Rozbieżność między tym, jak świat postrzega kot (warstwa fikcyjna), a jak ludzie (warstwa realistyczna), jest w książce niewątpliwie źródłem komizmu. Wracający z fascynującej wycieczki zwierzak dziwi się, że jego swawole nagradzane są podwójną ilością karmy i deserem. Zabiegi pielęgnacyjne w gabinecie weterynaryjnym postrzega jako niezasłużone tortury. Droczy się z opiekunami, gdy z obolałym ogonkiem tkwi uparcie pod komodą, czekając na przysmak.

Książka adresowana jest do młodego czytelnika,

Zobacz również

 • Cukierku, ty łobuzie! - streszczenie

  Cukierek jest jednym z czworga kociąt, które wydała na świat kotka pani Lusi, Landrynka. Gdy osiąga wiek ośmiu tygodni, w domu pojawiają się obcy – rodzice z synkiem Marcelem. Ciekawski Cukierek zwraca na siebie uwagę chłopca, który decyduje o zabraniu kociaka do domu. Pani Lusia jest zdziwiona, że wybór padł n...

  Więcej
 • Cukierku, ty łobuzie! - plan wydarzeń

  1. Wizyta rodziny Marcela w domu pani Lusi: a. decyzja o zabraniu Cukierka, b. rozmowa kociaka z mamą, pożegnanie.

  Więcej
 • Cukierku, ty łobuzie! - bohaterowie

  Cukierek to młody dachowiec, czyli europejski kot krótkowłosy. Jest synem należącej do pani Lusi kotki Landrynki. Z tego samego miotu pochodzą jego biało-czarna siostra Chałka oraz bracia – rudy Precelek i brązowy Karmelek. Sam jest pręgowany, ma długie wąsy i charakterystyczną plamkę na nosie. Ze względu na trudny c...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28