Chłopiec w pasiastej piżamie - streszczenie - strona 2

stronie ogrodzenia. Jak wszyscy będący tam ma ubranie w paski, czapkę, i gwiazde na ramieniu, jest chudy i ma szary odcień twarzy. Ma na imię Szmul, jest z Polski i urodził się dokładnie tego samego dnia i roku co Bruno. Niemiecki chłopiec dowiaduje się, że są w Polsce.

Furia

Kilka miesięcy wcześniej w domu Brunona miał przyjść na kolację Furia, co wywołało wśród domowników zamieszanie. Godzinę przed jego przyjściem dzieci dowiadują się, jak mają się zachowywać. Furia nie przypadł chłopcu do gustu. Tego dnia ojciec dowiedział się, że będą musieli wyjechać.

Szmul się zastanawia, co odpowiedzieć Brunonowi

Szmul opowiada o swoim życiu przed obozem, w Krakowie – jak najpierw musieli zacząć nosić opaski z gwiazdami, następnie przenieść się do innego mieszkania gdzie był tłok, aż wreszcie przywieźli ich tu. Bruno zazdrości chłopcu, że za ogrodzeniem ma wielu kolegów w swoim wieku.

Butelka wina

Podczas kolacji oprócz rodziny jest porucznik Kotler. Służący Paweł przypadkiem wylewa wino na jego kolana, za co żołnierz się nad nim znęca, na co wszyscy obecni odwracają wzrok.

Bruno jak najsłuszniej kłamie

Kiedy pada i chłopcy nie mogą się spotkać, Bruno przez przypadek wygaduje się siostrze o koledze. Żeby to zamaskować udaje, że Szmul jest zmyślonym przyjacielem.

Czego zrobić nie powinien

Bruno w swojej kuchni spotyka Szmula, który ma wyczyścić kieliszki i daje mu jedzenie. Przychodzi porucznik Kotler i orientując się, że więzień jadł, oskarża go o złodziejstwo. Chłopiec broni się, że dostał jedzenie, lecz Bruno nie potwierdza jego wersji. Po tej sytuacji Szmul pojawia się pod siadką dopiero po tygodniu, cały posiniaczony. Wybacza przyjacielowi zdradę.

Ścięcie włosów

Po roku od przewrowadzki cała rodzina wraca na 2 dni na pogrzeb babci. Gretel tłumaczy bratu, że po drugiej stronie ogrodzenia są Żydzi, zamknięci tam, żeby nie mogli się z nimi kontaktować. Dzieci mają wszy, więc włosy Bruna zostają obcięte do skóry.

Matka stawia na swoim

Matka czuje się w Po-Świeciu coraz gorzej. Rodzice decydują, że wróci z dziećmi do Berlina.

Obmyślanie ostatniej wyprawy

Tata Szmula zaginął. Chłopcy umawiają się, że następnego dnia Bruno przebierze się w pasiastą piżamę, przejdzie przez ogrodzenie i wyruszą na ostatnią wspólną wyprawę.

Co się zdarzyło na drugi dzień

Chłopcy realizują plan. To co widzi Bruno w obozie zupełnie odbiega od jego wyobrażeń. Nie udaje im się znaleźć taty Szmula. Kiedy Bruno ma wracać razem z grupą ludzi w piżamach muszą maszerować do budynku, w którm zostają zamknięci w hermetycznym pomieszczeniu.

Ostatni rozdział

Bruno zaginał i nikt nie mógł go znaleźć – zostało po nim tylko ubranie pod siatką. Matka z Gretel wróciła do Berlina po kilku miesiącach, po roku przybyli do Po-Świecia inni żołnierze, który zabrali ojca.

Chłopiec w pasiastej piżamie - streszczenie

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
Smutnio0
2023-04-01 11:48:41
popłakałam się na tym filmie ????
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
lol
• 2023-09-24 15:47:42
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
chyba ta
• 2023-09-21 19:21:13
dsasdsadasssssssss
• 2023-09-21 18:28:08
????
• 2023-09-20 13:10:13