Współcześni bez trudu odnaleźli w książce odwołania do rzeczywistych postaci i zdarzeń, zwracano więc uwagę na dwuwymiarowość dzieła jako fantazyjnej bajki dla dzieci, ale również doskonałego materiału analizy dla ludzi dorosłych, świadomych jej metaforycznego wymiaru i odniesień.
Główna bohaterka – tytułowa Alicja – została zainspirowana postacią Alice Liddell, zaś jej siostry pojawiły się w powieści jako Papuga Lora (najstarsza Lorina) oraz niesforne Orlątko (najmłodsza Edith).
Karykaturą samego autora stał się Gołąb Dodo, który w świecie przedstawionym wyróżnia się używaniem wyszukanego, zupełnie nieprzystającego do magicznej rzeczywistości języka, zaś wielebny Duckworth (jak łatwo wywnioskować z nazwiska) pojawia się jako Kaczor.
Za pośrednictwem postaci Billa Jaszczurki (oryg. Bill the Lizard) Carroll dał upust swojej niechęci wobec Benjamina Disraeli’ego – konserwatywnego polityka związanego przez wiele lat z pełniącym w 1852 roku funkcję premiera lordem Derby (jego rysy można odnaleźć w kreacji Białego Królika). W zaczarowanym świecie Królik jest stworzeniem wyjątkowo tchórzliwym, na tyle tylko znajdującym w sobie odwagi, by nieustannie poniżać i wykorzystywać służącego mu Billa; dopiero w finale opowieści na jaw wychodzi tupet i manipulatorstwo szaraczka, którego słabości tym wyraźniej podkreślały zalety Alicji jako mądrej, zaradnej i odważnej dziewczynki.
Postać Zwariowanego Kapelusznika była natomiast wzorowana na osobie oksfordzkiego meblarza, Theophilusa Cartera, znanego w tamtejszym środowisku z nieszablonowych wypowiedzi i zachowań. Istotnym dla fabuły bohaterem jest też nieposiadający prawdopodobnie swojego rzeczywistego odnośnika Kot z Cheshire, występujący tutaj jako największy indywidualista i dowcipniś, zaś okrutna Królowa Kier i posłusznie wegetujący pod jej pantoflem Król Kier posiadają ponoć rysy państwa Liddell.
Alicja w krainie czarów – bohaterowie
Polecamy również:
-
Alicja w krainie czarów – opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)
Wielebny Charles Lutwidge Dodgson w inteligenckich kołach XIX-wiecznej Anglii znany był głównie z licznych prac naukowych w dziedzinie matematyki, logiki i kryptografii, jak również z sympatii do małych dziewczynek, dla których urządzał wystawne kinderbale i pierwsze z artystycznych sesji... Więcej »
Zobacz również
Losowe zadania
Komentarze (0)