Architektura romańska w Europie - przykłady, cechy, historia - strona 4

nawach głównych, co miało pozwalać na umieszczanie w ścianach wielkich okien.

Inne szkoły francuskiego romanizmu to: burgundzka, owerniacka i langwedocka.

Najważniejszymi zabytkami francuskiego romanizmu są: katedra w Awinionie, opactwo w Cluny, Kościół Saint-Sernin w Tuluzie oraz Carcassone (miasto będące przykładem budownictwa świeckiego).

Styl romański w Niemczech

Niemiecki romanizm bardzo mocno czerpał z architektury karolińskiej. Najczęściej wznoszono budowle na planie centralnym oraz bazyliki. Wnętrza często zdobiono malowidłami ściennymi (polichromia). Wśród najwspanialszych zabytków z tamtego okresu warto wymienić: katedrę w Barmberg, kościół w opactwie Maria Laach, katedrę w Gurk, Kościół św. Godeharda w Hildesheim.

Styl romański w Anglii

Katedra w Norwich
 Katedra w Norwich

Angielski romanizm znacznie różni się od kontynentalnej realizacji tego stylu. Ważną rolę w jego rozwoju odegrały wpływy architektury karolińskiej oraz normandzkiej. Cechuje się on monumentalną bryłą ozdabianą licznymi motywami geometrycznymi czy transeptami (nawy poprzeczne). Najbardziej znanymi budowlami z tego kresu są: katedra w Saint Albans, katedra w Ely (budowana od 1083 r. do końca XIV stulecia, stanowi połączenie stylu romańskiego i

Polecamy również:

  • Malarstwo i rzeźba romańska w Europie - przykłady, cechy, historia

    Romanizm to styl architektoniczny, który narodził się w Europie ok. X w. naszej ery. Za jego kolebkę uważana jest zachodnio-środkowa część kontynentu: Francja, północne Włochy oraz Niemcy. Sam nurt powstał ze względu ponowne zainteresowanie się sztuką starożytną. Rozwijał się on do XIII w., kiedy... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 1 =
Badacz wlotów i upadków cywilizacji
2020-06-11 21:16:11
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uproszczoną formą budowli rzymskich. Bez tynków i zdobień. Głównie z budulca skalnego i dostosowany do trudnych czasów początku średniowiecza, spełniając funkcje obronne. Stąd grube mury i wąskie okna. Obronne budowle u schyłku Cesarstwa Rzymskiego budowane na północy, przypominają budowle z czasów Karola Wielkiego (wczesne średniowiecze). Te natomiast są doskonalszą formą budowli w stylu romańskim. Widoczny jest trend do uproszczenia i nastawienia na warowność.
Ostatnio komentowane
gbgf
nmbgm, • 2021-01-23 17:21:13
Ten wykres jest zły. Połączenie przemian 3 i 4 w taki sposób jest niedopuszczalne i my...
Mr G. • 2021-01-23 12:33:29
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48