Polski Czerwony Krzyż - historia, działalność, zadania

 

Polski Czerwony Krzyż - historia

Polski Czerwony Krzyż to najstarsza organizacja pozarządowa w Polsce działająca od 27 kwietnia 1919 roku. Jest członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

Polski Czerwony Krzyż powstał już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jednakże został utworzony na bazie różnych organizacji humanitarnych, działających wcześniej na terenie wszystkich zaborów, którym przyświecały ideały czerwonokrzyskie. Pierwotnie nazwa organizacji brzmiała Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża, zmieniono ją w 1927 roku na Polski Czerwony Krzyż. Pierwszym prezesem PCK wybrano Pawła Sapiehę, po nim funkcję tę objęła Helena Paderewska. W okresie międzywojennym działalność PCK skupiła się w głównej mierze na pomocy osobom poszkodowanym w wojnie, organizacji zakładów leczniczych, szkoleniu personelu lekarskiego, a także na poszukiwaniu osób zaginionych.

Bardzo ważną rolę odegrało PCK podczas II wojny światowej - w pierwszej kolejności oddało do dyspozycji wojska swoje placówki lekarskie i sanitarne, zorganizowano ponadto ok. 180 nowych szpitali, w których opiekowano się rannymi. Działalność pod okupacją była bardzo ciężka, ze względu na liczne utrudnienia ze strony okupanta. Warto przy tym zaznaczyć, iż PCK nie został rozwiązany przez nazistów i funkcjonował pod swoją dawną nazwą, choć w ograniczonym zakresie. Jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń w historii PCK był udział jej przedstawicieli w ekspedycji mającej zbadać sprawę zbrodni katyńskiej - jej członkowie m.in. dokonywali ekshumacji zwłok i identyfikacji pomordowanych. 

Po II wojnie światowej Polski Czerwony Krzyż dalej prowadził swoją działalność związaną z organizacją szpitali i punktów sanitarnych, poszukiwał zaginionych oraz zaczął tworzyć punkty krwiodawstwa. W latach 50. i 60. wprowadzono odpowiednie ustawy rządowe, które określały charakter działalności i zadania PCK. Ważnym momentem dla PCK był okres stanu wojennego, kiedy to poświęcono się m.in. udzielaniu pomocy internowanym i ich rodzinom. 

Po upadku komunizmu w Polsce PCK przystosował swoje zadania i cele do nowej sytuacji polityczno-społecznej. W latach 90. dużo uwagi poświęcono na zapobieganie powstawania i zwalczanie skutków problemów społecznych, m.in. biedy i ubóstwa. Współcześnie działalność Polskiego Czerwonego Krzyża polega głównie na udziale w akcjach organizowanych przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, pomaganiu ofiarom konfliktów zbrojnych oraz cudzoziemcom, prowadzeniu działalności opiekuńczo-socjalnej, promocji zdrowia oraz prawa humanitarnego.

Polski Czerwony Krzyż - zadania

Do zadań PCK należy:
1) nauczanie drużyn sanitarnych
2) organizacja honorowego krwiodawstwa
3) organizacja kursów ratowniczych
4) rozpowszechnianie idei humanitaryzmu
5) poszukiwanie zaginionych podczas wojny (Biuro Informacji i Poszukiwań)
6) poszukiwanie represjonowanych przez system stalinowski
7) profilaktyka chorób zakaźnych i cywilizacyjnych
8) udział w międzynarodowych akcjach pomocy humanitarnej
9) pomoc uchodźcom z różnych krajów

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 3 =
Jaakub
2021-02-18 16:05:40
dzięki
Karol Niemczyk
2019-11-11 10:02:04
Bardzo przydatny i pomocny artykuł.
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02