Członkostwo Polski w NATO ma bardzo pozytywne skutki zarówno dla kraju, jak i całego Sojuszu, choć oczywiście Polska nie odgrywa w Pakcie Północnoatlantyckim pierwszoplanowej roli. Z punktu widzenia NATO znaczenie Polski wynika z lojalności jej działania, angażowania się w misje NATO (pod względem liczebności wojsk a także ich funkcjonalności) i otwartości na współpracę z sojusznikami.
Rola Polski w NATO jest natomiast różnie oceniana z perspektywy obywateli kraju, którzy często zwracają uwagę na jej ujemne strony – zaangażowanie polskich żołnierzy w konflikty (nawet jeśli są to misje pokojowe) w dalekich krajach, wykorzystywanie naszej lojalności np. w kwestii negocjacji dot. budowy tarczy antyrakietowej itp. Warto jednak podkreślić, że uczestnictwo Polski w NATO wzmacnia nie tylko potencjał obronnościowy kraju, ale także wpływa na wzrost jej znaczenia na arenie międzynarodowej.
Co więcej, członkostwo w NATO wpływa także na wizerunek kraju, jako państwa stabilnego, respektującego prawa człowieka, demokratycznego i z wolnorynkową gospodarką. Zyski z uczestnictwa w NATO są dla Polski również obserwowane w sferze materialnej, ponieważ uczestnictwo w organizacji pozwoliło na modernizację Sił Zbrojnych RP (wyposażenie, wyszkolenie żołnierzy itp.), a także umożliwiło korzystanie z najwyższych standardów rozwojowych organizacji wojskowej, z doświadczeń innych krajów w sferze wojskowości itp.
Rola Polski w NATO może ulec zwiększeniu w przypadku przyłączenia do Sojuszu takich państw jak Ukraina czy Gruzja – być może wówczas cele Sojuszu zostaną przesunięte na ustabilizowanie sytuacji w tym regionie świata.