Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Skarb Troi - bohaterowie - strona 4

kompan Odyseusza.

Costa – młody pasterz owiec. Ocalił życie Lilly i Magnusa, gdy znaleźli się w antycznej Troi, ukrywając ich przed żołnierzami. Zaprosił dzieci do domu, pomógł im dostać się za mury miasta. Zauroczony energiczną i bezpośrednią Lilly.

Heinrich Schliemann – niemiecki archeolog. Postać autentyczna. W 1873 r. odkrył tzw. skarb Priama, który następnie ofiarował berlińskiemu muzeum. W utworze przedstawiony jako dziwak – z jednej strony jawi się jako srogi nadzorca, który oszczędza, na czym się da, z drugiej – zaopatruje robotników i ich rodziny w leki, wykazując się dużą dozą wrażliwości na ludzkie nieszczęście. Od pracowników domaga się uczciwości, sam jednak potajemnie wynosi ze stanowiska archeologicznego różne znaleziska. W każdej odnalezionej rzeczy dopatruje się skarbu należącego do mitycznych trojańskich bohaterów.

Herman Dubios jest brygadzistą i nadzorcą Troi. Chętnie oprowadza Lilly i Magnusa po wykopaliskach. Wydaje się życzliwy, sympatyczny, chętny do pomocy. Okazuje się jednak złodziejem, który kradnie skarb, obarczając winą niewinnego chłopca. Żądny zemsty za zdemaskowanie zamierza zamordować dzieci. Wykorzystując otwarty tunel, przedostaje się do teraźniejszości. Uwagę zwracają jego muskularna sylwetka, bujne wąsy zakręcone do góry oraz niewielka zygzakowata blizna na zewnętrznej stronie lewego ramienia. Włosy ma czarne, a skórę brązową od słońca.

Alexios jest synem członka zespołu prowadzącego w Troi wykopaliska. Sam zarabia, wykonując drobne prace. Jest przewodnikiem Lilly i Magnusa po stanowisku archeologicznym. To chłopiec niezwykle małomówny. Oskarżony o kradzież skarbu za wszelką cenę stara się udowodnić swoją niewinność. Wskazuje prawdziwych winowajców.

Zobacz również

 • Skarb Troi - streszczenie

  Jest środek lipca. Pogoda dopisuje. Troje przyjaciół spędza czas w ogrodzie willi, w której mieszkają Albert i jego ojciec. Nagle Magnus czuje ukłucie w ramię. Okazuje się, że leżał na starym widelcu, który musiał należeć do poprzedniego właściciela domu, dziwaka twierdzącego, że potrafi podróżować w c...

  Więcej
 • Skarb Troi - plan wydarzeń

  1. Poszukiwanie skarbów w ogrodzie Alberta. 2. Wiadomość o skarbie króla Troi. 3. Decyzja o podróży w czasie.

  Więcej
 • Skarb Troi - czas i miejsce akcji, motywy, prawda i fikcja

  Czas i miejsce akcji Akcja „Skarbu Troi” toczy się równolegle w teraźniejszości (bohaterowie czerpią wiedzę z Internetu) i przeszłości.

  Więcej
 • Skarb Troi - problematyka

  Akcja powieści skoncentrowana jest wokół legendarnego skarbu Priama, którego na terenie współczesnej Turcji szukał niemiecki archeolog-amator, Heinrich Schliemann. W 1873 r., badając wzgórze Hisarlik, odkopał ponad 8000 przedmiotów (broni, naczyń, biżuterii), które potajemnie wywiózł z ...

  Więcej

Losowe zadania

 • Określ odczyn w każdej z probówek i typ zachodzącej reakcji

  Wykonano doświadczenie zgodnie z poniższym schematem.  Określ odczyn każdego z otrzymanych roztworów. Następnie nazwij procesy zachodzące w tych roztworach. Dla probówek, gdzie zachodzi hydroliza zapisz równanie reakcji w postaci jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zaproponuj metodę wytrącenia jonów manganu(II)

  Korzystając z tablic chemicznych zaproponuj metodę usunięcia jonów Mn2+ z roztworu, w którym znajdują się również kationy Mg2+ oraz Ba2+. Zapisz wzór chemiczny odczynnika który zostanie użyty i uzasadnij swój wybór, następnie zapisz reakcję w formie jonowej skróconej.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Rola osocza krwi

  Osocze jest główny składnikiem krwi. Poza wodą zawiera wiele ważnych dla funkcjonowania organizmu związków. Wymień trzy funkcje, jakie pełni osocze krwi w organizmie.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Wektory wirusowe

  Istnieje szereg dróg transmisji chorób wirusowych: pokarmowa, kropelkowa, przez kontakt z krwią, przez kontakt bezpośredni z zakażonym oraz przez wektory czy organizmy innego gatunku będące nosicielami patogenu. Wymień trzy przykłady owadów, które mogą pełnić rolę wektora wirusowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Hanza, czyli fenomen w dziejach średniowiecza

  Napisz pokrótce, czym był Związek Hanzeatycki (Hanza)? Wymień przynajmniej trzy polskie miasta należące do tego związku.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50
dobre
tom • 2020-04-08 12:22:18
dobra odpowiedź
kox • 2020-04-08 11:27:19
Xd bardzo pomocne
Julspn beng • 2020-04-08 00:02:41