Osmaleni - streszczenie - strona 6

orzeka, że dziewczyna reprezentuje czystą rasę nordycką i wysyła ją do Monachium do domu parzenia się (były to miejsca, w których zamykano kobiety aryjskie, które były zapładnianie przez esesmanów odpowiednią spermą). Co się dalej dzieje z bohaterką nie wiadomo. Za jakiś czas znowu się pojawia, tym razem jako Bruria i nikomu nie opowiada o swojej przeszłości. Nawet mężowi. Nie będzie jednak mogła dłużej żyć z tymi wspomnieniami. Ostatecznie zadusi się gazem spalinowym.

Naznaczeni

Ten rozdział ma formę listów wymienianych między ludźmi, który wspólnie cierpieli i wspólnie ocaleli.

Lucynka

Autorka wspomina swoje częste wyprawy na cmentarz. Odwiedza groby swoich współtowarzyszy z dawnych lat. Przypomina sobie jedną zapomnianą dziewczynkę imieniem Lucynka Lampel, koleżanję z dzieciństwa. Dziewczyna po raz pierwszy pokazała Irit czym są kondomy i na czym polega stosunek płciowy między mężczyzną a kobietą.

Pożegnanie mojej martwej klasy

Autorka wspomina swoich dawnych szkolnych kolegów. Snuje refleksję o tym jak bardzo się zmienili, jak bardzo pragną zapomnieć o swojej przeszłości i dostosować się do czasów współczesnych.

Polecamy również:

  • Irit Amiel, Osmaleni - opracowanie

    Osmaleni to zbiór opowiadań, który stanowi debiut prozatorski Irit Amiel. Więcej »

  • Irit Amiel, Osmaleni - bohaterowie

    Bohaterami książki Irit Amiel są tzw. ludzie skazani na ocalenie, czyli tacy, którzy mają ogromny bagaż przykrych doświadczeń związanych z Holocaustem, ale nie chcą lub nie mogą o tym mówić. Autorka usiłuje wyrazić milczenie tych ludzi. Więcej »

  • Irit Amiel, Osmaleni - problematyka

    Zbiór opowiadań Irit Amiel porusza znany w literaturze wątek Zagłady (Holocaustu), choć przedstawia go w sposób całkiem oryginalny. Problem piętna, jakie odciśnięto na ofiarach obozów zagłady jawi się tutaj jako główny obiekt zainteresowania, a nie jako zagadnienie towarzyszące. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 5 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01