Charakterystyka Gabrysi Borejko

Gabrysia Borejko jest wesołą, pełną energii siedemnastolatką. Razem z rodzicami i trzema młodszymi siostrami – Idą, Natalią i Patrycją – wprowadza się do mieszkania przy ulicy Roosevelta 5 na poznańskich Jeżycach. Jest wysoką, dobrze zbudowaną blondynką o krótko obciętych włosach i wiecznie roześmianych, bijących wrodzoną mądrością oczach kasztanowej barwy, którymi uważnie obserwuje świat spod wyraźnie zarysowanych brwi. Gabrysia ma zwyczaj zaczynać dzień od lodowatego prysznica i gimnastyki, toteż jest krzepką, rumianą osóbką o zdrowej cerze ozdobionej piegami.

Najstarsza Borejkówna odziedziczyła intelekt po tacie, toteż doskonale radzi sobie z przedmiotami humanistycznymi, a ambicja i pracowitość pozwalają jej na osiąganie dobrych wyników również z innych przedmiotów. Zarówno wobec znajomych ze szkoły, jak i członków rodziny, bywa czasem nieco szorstka, pod płaszczykiem bardzo racjonalnego podejścia do życia skrywa jednak ogromne pokłady czułości i życzliwości. Zawsze skora do pomocy innym, myślenie o samej sobie pozostawia na szarym końcu.

Nieprzewidziany pobyt mamy w szpitalu zmusza Gabrysię do wykazania się jeszcze jedną cechą – odpowiedzialnością. Pomimo, że nie ma smykałki do żadnej z prac domowych, potrafi sprawnie zorganizować życie rodziny pod nieobecność pani Borejko, korzystając chętnie z pomocy przyjaciół i krewnych, na którą zawsze może liczyć. Gabrysia bez szemrania bierze na siebie nowe obowiązki, a własną odwagą w stawianiu czoła nowym życiowym wyzwaniom próbuje uspokoić obawy młodszych sióstr.

Gabrysia okazuje się też nieszablonową romantyczką, gładkie komplementy szkolnego kolegi, Janusza Pyziaka, nie przekonują jej bowiem do kolejnych spotkań, a wprost przeciwnie – odstraszają od niezbyt finezyjnego podrywacza. Jego osoba okazuje się dla dziewczyny atrakcyjna dopiero wtedy, gdy Janusz zaczyna pomagać jej w rozmaitych obowiązkach i próbuje jakkolwiek ulżyć w trudnej życiowej sytuacji. Na co dzień Gabrysia jest bardzo silną, samodzielną osobą, przy szkolnym koledze może jednak poczuć się bezpiecznie i pozwolić się sobą zaopiekować – to poczucie ostatecznie przesądza o podjęciu ryzyka i nawiązaniu poważniejszej znajomości z nawróconym podrywaczem.

Polecamy również:

 • Charakterystyka Idy Borejko

  Ida jest drugą z czterech córek państwa Borejków, którzy właśnie wprowadzają się do mieszkania na ulicy Roosevelta 5. Najbardziej spośród rodzeństwa przypomina tatę Borejko, po którym odziedziczyła płomiennorudą czuprynę i kocie oczy zielonej barwy, którymi na razie łypie... Więcej »

 • Kwiat kalafiora – charakterystyka bohaterów drugoplanowych

  Bohaterami powieści Małgorzaty Musierowicz pt. „Kwiat kalafiora” są głównie młodzi mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Jeżyce. Większość z nich uczy się w Liceum Ogólnokształcącym, skąd znają główną bohaterkę książki – Gabrysię Borejko. W świecie przedstawionym zarysowane zostają... Więcej »

 • Charakterystyka profesora Dmuchawca

  W pierwszych dwóch powieściach z cyklu Jeżycjada – „Szóstej klepce” i „Kłamczusze” – profesor Dmuchawiec pojawia się jako postać epizodyczna. Jest polonistą w Liceum Ogólnokształcącym, do którego uczęszczają kolejni bohaterowie serii. Spośród... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 2 + 1 =
zosia
2019-12-18 14:58:35
ksionszka mam nadzieje że ci też sie spodoba
heh
2018-04-12 14:23:52
Heh
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Ok
• 2024-02-26 07:33:18
ok
• 2024-02-25 18:12:20
Smog to taki cichy zabójca, którego niekiedy nie widzimy, a negatywnie oddziałuje na na...
• 2024-02-25 18:02:05
.
• 2024-02-24 12:28:53
Dziękuję za szczegółowy wykaz wraz z opisem.
• 2024-02-23 13:00:06