Ostatnie życzenie - streszczenie - Wiedźmin, Ziarno prawdy, Mniejsze zło, Kwestia ceny, Kraniec świata

Głos rozsądku 1

Wiedźmina budzi kapłanka Iola - spędzają razem noc.

Wiedźmin

Opowiadanie rozpoczyna się od zdania “Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy, od bramy powroźniczej.”

Wiedźmin przyjeżdża do Wyzimy i idzie do mało popularnej karczmy. Miejscowym nie podoba się jego obecność i każą mu opuścić miasto. Kiedy atakują go broni się i ich zabija. Strażnikom, którzy chcą go pojmać, każe prowadzić się do grododzierżcy.

Geralt tłumaczy mu, że przybył z powodu ogłoszenia - trzeba odczarować królewską córkę. Grododzierżca opowiada mu całą historię - strzyga jest córką króla i jego siostry. Zarówno matka jak i córka zmarły zaraz po porodzie. Pochowano je we wspólnym sarkofagu w podziemiach zamku. Po kilku latach dziewczynka jako strzyga zaczęła zabijajać ludzi. Wszyscy przenieśli się do nowego zamku. Wśród wezwanych przez króla magów jeden stwierdził, że da się ją odczarować. Król postanowił, że zrobi wszystko, by tego dokonać - stąd ogłoszenie. Kilku śmiałków próbowało, lecz nikt nie wyszedł żywy z dworzyszcza.

Przy rozmowie z królem Foltestem Geralt potwierdza, że odczarowanie dziewczynki powinno być możliwe. Gdy król wychodzi możnowładcy proponują Geraltowi nagrodę

Polecamy również:

  • Andrzej Sapkowski, Miecz przeznaczenia

    Drugi tom opowiadań o Geralcie z Rivii, bezpośrednio poprzedzający sagę o wiedźminie wydany w 1992 roku. Zawiera 6 opowiadań Więcej »

  • Wiedźmin, Krew elfów - streszczenie

    Rozdział 1 Ciri śni się ucieczka z zamku. W koszmarach pojawia się rycerz w czarnej zbroi ze skrzydłami. Budzi się z krzykiem. Geralt próbuje ją uspokoić. Są w drodze do Kaer Morhen, wiedźmińskiego siedliszcza. Dziewczynka nie może sobie przypomnieć jak wydostała się z rodzinnego miasta podczas inwazji. W... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 5 =
Ostatnio komentowane
7
7 • 2021-05-17 18:40:57
Mowa niezależna (Direct speech) i Mowa zależna (reported speech). Wprowadzacie ludzi w b...
OnahM • 2021-05-17 14:52:15
Nice
john paul II • 2021-05-17 13:04:19
średnio pomogło za dużo czytania
anonimus • 2021-05-17 12:07:41
Był bardzo przydatny
Niki • 2021-05-16 21:20:21