Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Doktor Żywago - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

Ostatnio komentowane
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Nie no ja sie zgadzam z państwem :s
Jakiś żul • 2019-06-22 06:43:06
Bzdury i jeszcze raz bzduryyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy
gamoń • 2019-06-21 15:18:56
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Doktor Żywago” - geneza

Pasternak napisał swoją powieść w 1957 r., jej pierwsze wydanie ukazało się we Włoszech. Rok później pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla „(...) za istotny wkład we współczesną poezję liryczną i podjęcie wielkich tradycji prozy rosyjskiej”, której jednak nie odebrał w wyniku nacisków władz komunistycznych, uznających powieść za antyradziecką.

W Związku Radzieckim utwór opublikowano dopiero w 1988 roku.

„Doktor Żywago” - czas i miejsce akcji

Akcja obejmuje okres kilkudziesięciu lat, rozpoczyna się na początku XX wieku, kiedy główny bohater ma zaledwie 10 lat, a kończy latem 1943 roku (epilog), kilka lat po śmierci doktora. Wydarzenia rozgrywają się głównie w Moskwie, ale też na prowincji, m.in.: w majątku w Warykinie i  w drodze do niego, w Duplance, należącej do Kołogirowa, a także na frontach I wojny światowej.

„Doktor Żywago” - problematyka

Borys Pasternak zawarł w „Doktorze Żywago” obraz rewolucji. Przewrót społeczny został ukazany w sposób realistyczny, zgodny z faktami. Pisarz ujął go z dwóch perspektyw: szerokiej, politycznej i historycznej, ukazującej walki i zmiany oraz z punktu widzenia jednostek.

Dla każdego bohatera rewolucja ma nieco inne

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');