Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Doktor Żywago - opracowanie (geneza, czas i miejsce akcji, problematyka)

Ostatnio komentowane
No!I don't want that!
GiveMeTheBread • 2019-02-16 18:50:08
Gdyby nie prawa socjalne i ekonomiczne korporacje by robiły to co by chciały.
Posthumous Play • 2019-02-16 16:11:14
Not rozumiem... im anderstend
Typowy Anglik • 2019-02-16 14:01:27
zapraszam na youtube kanał szkodziu
miłosz szkolny • 2019-02-16 11:37:52
"...Oprócz tego wprowadził on instytucjonalne mechanizmy związane z prowadzeniem polity...
Pozdro z fartem • 2019-02-16 04:19:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Doktor Żywago” - geneza

Pasternak napisał swoją powieść w 1957 r., jej pierwsze wydanie ukazało się we Włoszech. Rok później pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla „(...) za istotny wkład we współczesną poezję liryczną i podjęcie wielkich tradycji prozy rosyjskiej”, której jednak nie odebrał w wyniku nacisków władz komunistycznych, uznających powieść za antyradziecką.

W Związku Radzieckim utwór opublikowano dopiero w 1988 roku.

„Doktor Żywago” - czas i miejsce akcji

Akcja obejmuje okres kilkudziesięciu lat, rozpoczyna się na początku XX wieku, kiedy główny bohater ma zaledwie 10 lat, a kończy latem 1943 roku (epilog), kilka lat po śmierci doktora. Wydarzenia rozgrywają się głównie w Moskwie, ale też na prowincji, m.in.: w majątku w Warykinie i  w drodze do niego, w Duplance, należącej do Kołogirowa, a także na frontach I wojny światowej.

„Doktor Żywago” - problematyka

Borys Pasternak zawarł w „Doktorze Żywago” obraz rewolucji. Przewrót społeczny został ukazany w sposób realistyczny, zgodny z faktami. Pisarz ujął go z dwóch perspektyw: szerokiej, politycznej i historycznej, ukazującej walki i zmiany oraz z punktu widzenia jednostek.

Dla każdego bohatera rewolucja ma nieco inne

Polecamy również:

 • Lolita - streszczenie

  Humbert Humbert, główny bohater powieści i zarazem jej narrator, opowiada historię swojej fascynacji Lolitą. Jest to narracja w formie zeznania przed sądem. Na początku wyjaśnia naturę swoich upodobań. Przy tej okazji przywołuje swoją  pierwszą młodzieńczą miłość do Anabel. Więcej »

 • Bułat Okudżawa - biografia i twórczość

  Bułat Okudżawa urodził się w Moskwie w 1924 roku. Jego ojciec był Gruzinem, a matka Ormianką. Oboje rodzice zaliczali się do zagorzałych bolszewików i aktywnych działaczy komunistycznych. Ojciec, który pełnił funkcję sekretarza lokalnego komitetu partii, zginął rozstrzelany w 1937 roku, matka,... Więcej »

 • George Orwell - biografia i twórczość

  George Orwell, a właściwie Eric Arthur Blair, przyszedł na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari, indyjskim mieście leżącym nieopodal Nepalu. Wywodził się z wyższej klasy średniej. Jego ojciec – Richard Walmesley Blair – był urzędnikiem administracji brytyjskiej (pracował w Departamencie Opium), a matka... Więcej »

 • Agnieszka Osiecka - biografia i twórczość

  Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 roku w Warszawie jako córka Wiktora Osieckiego i Marii z domu Sztechman. Studiowała na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego (1952-1956), a następnie na Wydziale Reżyserii w Filmowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1957-1972). Więcej »

 • Albert Camus - biografia i twórczość

  Albert Camus urodził się w 1913 roku w Algierii, ówczesnej kolonii francuskiej. Jego matka była Hiszpanką, ojciec pochodził z Alzacji. Warunki, w jakich dorastał przyszły, pisarz były bardzo ciężkie. Ojciec w rok po narodzinach Alberta zginął w początkach I wojny światowej nad rzeką Marną. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 3 =