Chemia jest jednym z przedmiotów szkolnych, należących do nauk przyrodniczych. Łączy teorię z doświadczeniami, które pomagają lepiej zrozumieć istotę zjawisk chemicznych. Czeka Cię z tego przedmiotu sprawdzian albo matura? Chemia omówiona w eszkola.pl okaże się niezawodną powtórką.
Co to jest chemia?
Chemia, podobnie jak fizyka, jest uważana za centralną naukę przyrodniczą. A to oznacza, że stanowi bazę dla innych dziedzin wiedzy, takich jak: geografia czy biologia. Zajmuje się badaniem własności substancji i reakcji zachodzących między nimi.
Nauka chemii w szkole obejmuje m.in. przeprowadzanie eksperymentów i formułowanie wniosków na ich podstawie. Uczeń poznaje także budowę atomu, stany skupienia, a także własności pierwiastków i związków chemicznych.
Chemia w eszkola.pl
Jeśli czujesz, że Twoja wiedza z chemii wymaga uporządkowania i uzupełnienia, jesteś w dobrym miejscu. W serwisie eszkola.pl znajdziesz wyjaśnienie istotnych tematów z przedmiotu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wiązaniach chemicznych? Musisz przypomnieć sobie składniki atomu? Interesuje Cię chemia organiczna i nieorganiczna? W omówieniu tych i innych zagadnień znajdziesz m.in. niezbędne definicje, wzory i opisy zjawisk podane w zwięzły, zrozumiały sposób. Zerknij tutaj, jeśli czeka Cię np. sprawdzian z chemii. A jeśli nie wiesz, jak wykonać zadania z chemii, możesz je dodać w zakładce Zadania - nasz ekspert wskaże Ci poprawne rozwiązanie.
Polecamy również:
-
Chemia nieorganiczna – definicja, reakcje, zadania
Chemia nieorganiczna to dział chemii zajmujący się wszystkimi pierwiastkach chemicznych oraz ich związkami, z pominięciem związków organicznych (węglowodorów i ich pochodnych). Fundamentem wiedzy każdego chemika, a przede wszystkim chemika...
-
Chemia organiczna – definicja, reakcje, zadania
Chemia organiczna to dziedzina chemii zajmująca się związkami chemicznymi węgla z innymi pierwiastkami. Wśród tych związków można wymienić węglowodory, związki węgla i wodoru oraz ich różnorodne pochodne, które są...
-
Składniki atomu
Atom (gr. átomos – coś, czego nie da się przeciąć), mimo że już od dawna nie jest uznawany za cząstkę niepodzielną, stanowi najmniejszą część pierwiastka chemicznego. Składa się z dodatnio naładowanego jądra atomowego oraz ujemnie naładowanych...
-
Układ okresowy pierwiastków - pomysł Mendelejewa
Układ okresowy pierwiastków, nazywany także tablicą Mendelejewa, jest zestawieniem w postaci tabeli wszystkich pierwiastków chemicznych, uszeregowanych zgodnie z odkrytym przez Dmitrija Mendelejewa w 1869 roku prawem okresowości, zgodnie z...
-
Wiązania chemiczne - po co są atomom potrzebne?
Wiązania chemiczne to charakterystyczne oddziaływania przyciągające, występujące między atomami, jonami, cząsteczkami lub grupami atomów.