Geneza
Powieść Renaty Piątkowskiej została oparta na wydarzeniach faktycznych - tytułowa bohaterka Malala to pakistańska dziewczynka, która urodziła się 12 lipca 1997 roku w dolinie Swat. Przyszła na świat w kochającej się rodzinie – jej ojciec był założycielem sieci prywatnych szkół, które zostały zniszczone wraz z wprowadzeniem przez talibów zakazu edukacji dziewcząt. Takiemu stanowi rzeczy postanowiła przeciwstawić się Malala. Przedstawiając w swojej książce jej losy, autorka poruszyła niezwykle ważny temat skupiający się wokół cywilnej odwagi, oportunizmu i niezgody na niesprawiedliwość społeczną.
Powieść ukazała się nakładem wydawnictwa Literatura w 2015 roku.
Odwaga i bohaterstwo
Te dwie cechy z pewnością dotyczą tytułowej bohaterki książki Piątkowskiej. W swoich antyrządowych działaniach Malala niejednokrotnie narażała własne życie, by wyrazić swoje poglądy lub solidaryzować się z poszkodowanymi przez system edukacji dziećmi, swoimi rówieśnikami. Dziewczyna była autorką bloga, na którym umieszczała sugestywne i szczere wypowiedzi, a także chętnie wypowiadała się przed kamerami, czym rozjuszała talibów. Malala wyróżniała się wśród swoich koleżanek nie tylko odwagą słowa, ale także postawą i wyglądem. Wbrew obowiązującej tradycji i nakazom nie zakrywała swojej twarzy chustą, co w Pakistanie uchodziło za ciężkie przewinienie.
Symbol równości płci
W 2012 roku talibowie przeprowadzili zamach na Malalę, strzelając jej prosto w twarz. Dziewczynkę udało się odratować, przeprowadzając szereg skomplikowanych operacji. Tym samym głos bohaterki w społeczeństwie stał się jeszcze donośniejszy. W walkę o równość w traktowaniu kobiet i mężczyzn włączało się coraz większe grono obywateli. To po tym wydarzeniu dziewczynka zyskała niemal światową sławę, a w konsekwencji została najmłodszym – czternastoletnim – laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.
Przesłanie
Postawa Malali zachęca młodego czytelnika do aktywnej postawy wobec społeczeństwa, w którym się żyje. Działania nastolatki są dowodem na to, że warto poświęcać swoje życie w obronie najważniejszych, pięknych, a przede wszystkim sprawiedliwych ideałów. Udokumentowano, że jej determinacja, upór i wytrwałość w dążeniu do celu miały wpływ na wiele osób. Okazuje się, że pomoc na rzecz słabszym czy poświęcenie się dla dobra sprawy, nawet przeciw najgroźniejszemu wrogowi (systemowi politycznemu) jest najwyższą wartością.