Atramentowe serce - Streszczenie

U Elinor

rozdziały 1 - 13

Koniec maja. Meggie w nocy widzi kogoś przed domem i woła ojca. Mo każe jej iść spać - to ktoś, kogo zna. Dorośli rozmawiają, a dziewczynka podsłuchuje pod drzwiami. Kiedy gość wychodzi, ojciec rozmawia z nią o rzeczach, które usłyszała, ale nic z nich nie zrozumiała. Mo budzi córkę rano i mówi, że muszą wyjechać. Jadą do ciotki jej matki do Włoch. Przy bramie czeka na nich wczorajszy gość - Smolipaluch. Mężczyzna przekonuje Mo, żeby zabrał go ze sobą. Smolipaluch dziwi się, że Mo ma przed dziewczynką tajemnice. Tłumaczy jej, że Capricorn, który ściga jej ojca, by odebrać mu książkę "Atramentowe serce", jest okrutnym człowiekiem. Meggie poznaje zwierzątko Smolipalucha - kunę Gwina.

Przyjeżdżają do wielkiego domu Elinor. Jest to kobieta, dla której książki są całym życiem. Mają spędzić u niej kilka dni. Meggie bardzo chce zobaczyć ukrywaną przez ojca książkę. Elinor obiecuje zaopiekować się "Atramentowym sercem", które jest wyjątkowym unikatem, najprawdopodobniej ostatnim egzemplarzem. Mo pozwala dziewczynce obejrzeć książkę. Widzi na ilustracji zwierzątko wyglądające jak Gwin. Zachęcona przez Smolipalucha Meggie wypytuje ojca, czemu nigdy nie czyta jej na głos.

Elinor zakazuje używania ognia w swoim domu, ale pozwala, aby Smolipaluch przed domem zrobił dla Meggie widowisko - wyłącza w tym celu alarm. W trakcie ktoś napada na dom, kradnąc książkę i zabierając ze sobą Mo. Elinor powstrzymuje Meggi przed próbą pomocy Meggie.

Porwanie Mo to wina Smolipalucha, o czym dziewczynka nie wie.

Meggi zostaje sama z ciotką i ma nadzieję, że Smolipaluch zniknął, bo szuka ojca. Wezwani policjanci, wyśmiewają Elinor zamiast pomóc. Meggie postanawia, że sama wyruszy na poszukiwania ojca. Chcąc zostawić ciotce wiadomość dostrzega, że Elenor podmieniła książki - "Atramentowe serce" zostało w jej domu, z Mo pojechała inna książka. Wraca Smolipaluch i orientuje się, że dziewczynka ma książkę. Mówi, że pobiegł za porywaczami. Meggi prosi, żeby zabrał ją do ojca.

Połykacz ognia ma ukraść książkę i przyprowadzić Meggi do Capricorna. Wkrada się do pokoju dziewczynki, żeby przeczytać zakończenie książki, ale tchórzy.  

Wyruszają na poszukiwania Mo. Meggi ufa Smolipaluchowi, choć jego słowa budzą jej wątpliwości.

W wiosce Capricorna

rozdiały 14 - 23

Kiedy dojeżdżają na miejsce Elinor i Meggi dowiadują się, że Smolipaluch je zdradził i miał dostarczyć dziewczynkę i książkę do wioski. Poznają Capricorna. Zostają zaprowadzone do Mo. Dziewczynka prosi go, żeby wyjaśnił jej wszystko.

Ojciec opowiada, że w dniu jej 3 urodzin przyniósł do domu nowe książki - w tym "Atramentowe serce". Mo czytał ją na głos. Kiedy doszedł do 7 rozdziału Capricorn, Basta i Smolipaluch wyszli z książki, a zniknęła mama dziewczynki i dwa koty. Mo próbował wyczytać swoją żonę z powrotem, ale się to nie udało. Smolipaluch próbował odebrać mu książkę, co zmusiło go do wyjazdu.

Okazuje się, że Capricorn nie potrzebuje Mo, bo chce wrócić do swojej historii. Pali wszystki egzemplarze "Atramentowego serca", również przywieziony przez Elinor, mimo że obiecał Smolipaluchowi, że będzie miał możliwości powrotu do swojego życia. Połykacz ognia próbuje wyciągnąć książkię z ogniska, ale słudzy Capricorna na to nie pozwalają. Capricorn potrzebuje Mo, żeby wyczytywał mu skarby z książek. Mo czyta wyspę skarbów wyczytując złoto, a z "Baśni tysiąca i jednej nocy" chłopca - Farida.

Wszyscy boją się Mo i tego, co może uczynić dzięki swemu głosowi. Capricorn pokazuje Mo prywatny egzemplarz Atramentowego serca, który nie został spalony, bo chce, by Czarodziejski Język wyczytał mu przyjaciela - Cień.

W nocy przychodzi do nich Smolipaluch - uwalnia ich, żeby mogli razem uciec. Zabierają ze sobą Farida. Uciekają samochodem, jednak psuje się on i muszą dalej iść na piechotę. Znajdują pustą chatę, w której chcą spędzić resztę nocy i odpocząć. Podwładni Capricorna znajdują ich tam, ale to Basta i Płaskinos zostają pojmani. Smolipaluch dowiaduje się, że istnieje jeszcze jeden egzemplarz książki. Docierają do miasteczka, gdzie dzięki karcie kredytowej Elinor mogą zjeść śniadanie i kontynuować podróż. Mo dostaje od Elinor adres autora poszukiwanej przez wszystkich książki. Mężczyzna chce do niego pojechać. Elinor jedzie do domu, a Mo, Meggie, Smolipaluch i Farid na poszukiwania pisarza

Fenoglio

rozdziały 24 - 30

Kiedy przyjeżdżają do Fenoglia, ten nie chce z nimi rozmawiać, ale jednak zaprasza ich do środka. Nie ma już ani jednej książki, ale chce wiedzieć dlaczego Mo tak bardzo na niej zależy. Meggie dowiaduje się, że Smolipaluch w książce zostanie zabity, a Fenoglio, że jego postacie przeszły z książki do jego świata. Mo prosi pisarza, żeby wytłumaczył mu, że nie może wrócić do swojego świata, bo umrze. Idą wspólnie na plac, gdzie ma czekać połykacz ognia.

Smolipaluch dostrzega w zachowaniu Meggi, że poznała zakończenie książki. Mówią mu prawdę i zapoznają z Fenogliem, ale bohater książki ucieka. Farid go dogania i razem zmierzają w stronę wioski, by odzyskać książkę. Mo i Meggie nie wyjeżdżają, bo Czarodziejski Język ma jeszcze jedną sprawę do załatwienia z Fenogliem, ale dziewczynka nie wie o co chodzi.

Elinor wraca do domu, który jest zdemolowany - książki są zrzucone z regałów na podłogę, a pod sufitem wisi martwy kogut. Jej najcenniejsze książki zostały spalone. Kobieta jest zrozpaczona.

Meggie czuje się trochę jak na wakacjach, ale jest dalej niespokojna. Prosi ojca, żeby opowiedział jej o matce - w ogóle jej nie pamiętała. Czarodziejski Język dowiaduje się o nieszczęściu Elinor. Kobieta ma do nich dołączyć, więc Mo jedzie po nią na lotnisko. Kiedy dziewczynka na nich czeka w miasteczku, odnajdują ją Basta i Płaskinos. Wnuk Fenoglia powiedział im, gdzie mieszkają i co robią w tym miejscu. Idą do pisarza - dowiadują się kim on jest, ale wbrew oczekiwaniom starca nie broni go to przed gniewem złoczyńców. Dziewczynka powstrzymuje Bastę przed zabiciem swojego stwórcy mówiąc, że jeśli on zginie, umrą wszyscy jego bohaterowie. Postanawiają oprócz Meggie zabrać do wioski również Fenoglia.

Niewola

rozdziały 31 - 44

Smolipaluch przedziera się do wioski - tam spotyka niemą Ressę, która nauczyła mężczyznę czytać. Jest u Capricorna już 5 lat, próbowała uciekać, ale nic z tego nie wyszło. Jest jedną z ulubionych służących zbrodniarza. Farid stwierdza, że jest bardzo podobna do Meggi.

Kiedy Meggie z Fenogliem są wezwani do Capricorna, pisarz jest zachwycony, że czarny charakter jest dokładnie taki, jak sobie wyobrażał. Żeby udowodnić, że jest autorem, zdradza tajemnice herszta bandy - informacje, które o nim wie, ale których nie umieścił w książce.

Mo z Eleanor jadąc do wioski zostają zatrzymani przez Smolipalucha i chłopca. Połykacz ognia tłumaczy im, że nie mogą znowu wpaść w sidła Capricorna. Kiedy nie słuchają, książkowe postacie postanawiają ich związać - chłopiec ma ich pilnować, a Smolipaluch przekraść się w nocy do wioski. Smolipaluch przychodzi dowiedzieć się czy Resie udało się znaleźć książkę. Zamiast niej spotyka Bastę.

Meggie nie mogąc spać zaczyna czytać półgłosem znalezionego w pokoju “Piotrusia Pana” i przez przypadek wyczytuje Dzwoneczka. Basta przychodzi po dziewczynkę i zabiera ją i wróżkę do Capricorna. Czarny charakter wzywa ją by pokazać, że złapał Smolipalucha, ale cieszy się z informacji, że nie potrzebuje już Mo - Meggi może mu wyczytać Cienia. Jego pierwszymi ofiarami mają być Smolipaluch i zamknięta z nim kobieta. Dziewczynka dostrzega, że jest nią jej mama. Meggie opowiada wszystko Fenogliowi. Pisarz opowiada jej o Cieniu, którego chce odzyskać Capricorn.

Mo i Elinor proszą, żeby Farid ich rozwiązał, kiedy po całej nocy Smolipaluch nie wraca. Robi to i sam idzie na przeszpiegi.

Dariusz przychodzi ćwiczyć z Meggie. Opowiada swoja historię oraz to jak wyczytał Ressę. Matka Capricorna sprawdza możliwości Maggie - dziewczynka wyczytuje ołowianego żołnierzyka. Gwin przynosi jej przez okno wiadomość od ojca.

Farid wraca i przekazuje wiadomość od Meggi. Mo jest przerażony informacją, że córka ma takie zdolności jak on. Wymyślają plan jej uwolnienia.

Przywołanie Cienia

rozdziały 45 - 59

Fenoglio przekonuje Bastę by przyniósł mu papier i długopis. Pisarz budzi Meggie i wyjawia jej plan - napisze nową historię Cienia, by potwór nie słuchał Capricorna. Na próbę odsyłają ołowianego żołnierzyka do jego historii.

Elinor słyszy strzały i jest przekonana, że Mo i Farid nie żyją. Kiedy idzie do wioski znajduje ją Mo - uciekli przed strzałami. Zamierzają podłożyć ogień pod wioskę. Elinor nie podoba się ten pomysł - gdy zasypiają wyrusza po pomoc.

Basta zabiera Meggie, żeby poćwiczyła z Mortola. Dziewczynka zmusza kobietę, by pozwoliła jej zobaczyć się że Smolipaluchem Basta prowadzi ją do uwięzionych. Smolipaluchowi udaje się zamknąć bandytę w celi. Ucieka zanim przybiega straż, Resie sie nie udaje.

Elinor opowiada wszystko na policji. Jeden z mundurowych symulując chęć pomocy zabiera ją do wioski, ale tam oddaje kobietę Capricornowi. Zostaje zamknięta w celi z Resą. Basta za porażki również ma być stracony. Smolipaluch ukrywa się w domu Basty.

Fenoglio kończy tekst. Dziewczynka boi się, że coś pójdzie nie tak.

Mo i Farid podkładają ogień pod dom Capricorna. W książce Smolipalucha Mo znajduje zdjęcie swojej żony. Chłopiec mówi mu, że to ona była pojmana z polykaczem ognia. 

Wszyscy mieszkańcy wioski są zebrani na parkingu. Capricorn mówi, że Mo i Smolipaluch nie żyją. Tylko Elinor zna prawde, Resa i Meggie mu wierzą. Część ludzi Capricorna biegnie ugasić pożar. Meggi czyta. Kiedy orientują się, że to nie tekst książki, próbują jej przeszkodzić, ale dziewczynce udaje się doczytać do końca - przywódca umiera, a większość jego ludzi znika. Kiedy uwalniają Rese i Elinor Basta ucieka. Meggie orientuje się, że zniknął Fenoglio. Zostają na noc w wiosce.

Smolipaluch wszystko ogląda z oddali. W nocy przychodzi do śpiących i zabiera Mo książkę. Chłopiec, który trzymał wartę upiera się, by iść z nim.

Wracają do domu Elinor. Towarzyszą jej w odbudowywaniu biblioteki i wreszcie Mo, Resa i Meggie postanawiają, że zamieszkają z nią na stałe.

Komentarze (8)
Wynik działania 4 + 1 =
malwina
2024-03-27 15:52:41
jest git
Wiczkapiczkq
2023-04-23 08:30:39
Super dziękuję
Scarlet Witch
2022-05-16 10:33:48
Dzięki fajne
Stasiu-Jasiu
2022-04-27 16:30:15
Dzięki fajne (Nie jestem botem)
ania
2021-05-27 11:33:04
spoko
Jaśu
2021-05-18 12:11:48
Fejne i dzięki
kub
2021-03-10 21:21:11
fajne
Patryk
2020-05-13 12:40:44
Nie ma planu wydarzeń?
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
"Treść wiersza bezpośrednio nawiązuje też do istniejących wówczas, tajnych układó...
• 2024-07-02 05:43:44
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42