Siła wyporu

Dział: Hydrostatyka
zad 1. Oblicz siłę wyporu działającą na klocek zanurzony całkowicie w wodzie. Objętość klocka wynosi V= 0.5m3. zad 2. Co jest większe? Siła grawitacji działająca na klocek o masie m=30kg i objętości V=0.2m3 czy siła wyporu, kiedy klocek jest zanurzony do połowy w wodzie? zad 3. To samo ciało zostało zanurzone w połowie, a później w całości w wodzie. Kiedy siła wyporu była większa? zad 4. Klocek zanurzono w wodzie i w benzynie. Kiedy działała na niego większa siła wyporu? zad 5. Który z tych przedmiotów nie tonie w wodzie: nadmuchany balon, kamień, sztabka złota?
Szkoła Podstawowa Fizyka

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Ekspert eSzkola.pl
27.03.2021 22:17

1) Siła wyporu dana jest wzorem:
F_w=\rho \cdot V\cdot g

gdzie  \rho jest gęstością cieczy (dla wody p=1000kg/m3), V objętością zanurzonego ciała, a g to przyspieszenie grawitacyjne (dla Ziemi g=9.81m/s2).

Zatem F_w=\rho\cdot V\cdot g=4905N

__
2)
Siła grawitacji F_g=9.81\cdot m= 295N

Siła wyporu F_w=\rho\cdot \frac{V}{2}\cdot g=981N

Większa jest siła wyporu.

__

3)
Siła wyporu będzie większa w przypadku całkowitego zanurzenia, ponieważ ciało zanurzone całkowicie wypiera więcej cieczy, a im większa objętoć wypartej cieczy, tym większa siła wyporu.

 

4)
Siła wyporu zależy od gęstości cieczy. Woda ma większą gęstość od benzyny, więc siła wyporu będzie większa, gdy zanurzymy klocek w wodzie.

 

5)
W wodzie nie zatonie nadmuchany balon. Kamień i sztabka złota są gęstsze od wody, więc będą tonąć.

Dzięki!
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 2 + 5 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również: