Początki panowania Ludwika Węgierskiego w Polsce

Omów krótko początki panowania Ludwika Węgierskiego w Polsce. Zwróć uwagę na okoliczności koronacji oraz przedstaw pierwsze kroki króla związane z walką z przeciwnikami politycznymi i konkurentami do tronu.

Liceum Historia

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Szymon Ekspert eSzkola.pl
10.10.2020 11:20

W 1370 roku zmarł Kazimierz Wielki. Jego śmierć stanowiła kres panowania dynastii Piastów w Polsce. Król nie posiadał syna z prawego łoża (tj. urodzonego w związku małżeńskim), który mógłby zostać jego następcą, a zatem, zgodnie z zawartymi wcześniej umowami, władzę monarszą w Polsce objął król Węgier - Ludwik Andegaweński (Węgierski). Monarcha przybył do Krakowa dwa dni po śmierci Kazimierza. Koronacja odbyła się 17 listopada 1370 roku w katedrze wawelskiej.

Na początku panowania Ludwik zmagał się z problemem stłumienia dążeń jego oponentów politycznych. Pierwszym krokiem podjętym w tym kierunku była zmiana testamentu Kazimierza. Potencjalny przeciwnik Ludwika, adoptowany wnuk ostatniego króla z dynastii Piastów Kaźko Słupski, został pozbawiony praw do sprawowania władzy nad Kujawami oraz ziemiami łęczycką i sieradzką. Niedługo później wielkopolskie rycerstwo, w którym Ludwik w tej sprawie znalazł nieoczekiwanego sojusznika, rozprawiło się z jego innym konkurentem – księciem gniewkowskim Władysławem Białym.

Dzięki! 1
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 2 + 2 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również:

  • Wiedza