Zamiana energii na ciepło

Pocisk o masie 0,1 kg uderza w ścianę z prędkością 400 m/s. Wiedząc, że cała energia mechaniczna, jaką posiadał pocisk zamienia się w pracę, oblicz ciepło oddane ścianie.

 

 

Liceum Fizyka

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Justyna Ekspert eSzkola.pl
25.05.2020 19:53

Dane i szukane z zadania:

m=0,1kg

v=400 \frac{m}{s}

Q=?

Pocisk poruszał się, miał więc energię kinetyczną równą:

E_k= \frac{mv^2}{2}

podstawiam dane z zadania:

E_k= \frac{0,1kg*(400 \frac{m}{s} )^2}{2}

E_k= \frac{0,1kg*160000 \frac{m^2}{s^2} }{2}

E_k=8000J

E_k=8kJ

W treści zadania powiedziane jest, że cała energia zamienia się w ciepło, czyli:

E_k=Q

Q=8kJ

Odp. Ciepło oddane ścianie wynosi 8kJ.

Dzięki! 1
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 5 + 3 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również: