Oblicz ile otrzymano tlenku wapnia jeśli proces nie zachodził z pełną wydajnością
Wapno palone, czyli tlenek wapnia otrzymuje się na skalę przemysłową w wapiennikach. W wapienniku rozkładano 0,5 tony węglanu wapnia. Oblicz ile kg wapna palonego otrzymano w wyniku rozkładu węglanu wapnia, jeśli proces zachodził z wydajnością równą 70%? Zapisz równanie tej reakcji.
Odpowiedź eSzkola.pl

Michał
Ekspert eSzkola.pl
Zapisanie równania reakcji:
CaCO3 → CaO + CO2
Podczas obliczeń należy pamiętać, by stosować jednakowe jednostki. Masy atomowe cząsteczek wynoszą odpowiednio:
MCaCO3 = 100g
MCaO = 56g
Obliczamy masę wapna palonego jaka powstanie przy 100% wydajności:
0,100 kg CaCO3 – 0,056 kg CaO
500 kg – x CaO
x = 280 kg CaO
Obliczamy masę wapna palonego jaka powstanie przy 70% wydajności procesu:
280 kg – 100%
x kg – 70%
x = 196 kg
Odpowiedź: W procesie otrzymano 196kg wapna palonego.
Dzięki!
0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wszystkie odpowiedzi (0)