Zapoznaj się z opisem 4 pierwiastków chemicznych i zidentyfikuj je

Zapoznaj się z opisami 1-4 pierwiastków chemicznych, a następnie przyporządkuj je do odpowiedniego symbolu pierwiastka, którego dotyczy opis.

1. To krystaliczne ciało stałe barwy szaro-czarnej i charakterystycznym zapachu. Łatwo sublimuje tworząc fioletowe pary. Nie rozpuszcza się w wodzie, dobrze rozpuszczalny w etanolu tworząc roztwór jodyny. Niedobór tego pierwiastka powoduje wole. Służy do wykrywania skrobi dzięki charakterystycznej reakcji barwnej.

2. Jest gazem barwy zielono-żółtej, rozpuszczalnym w wodzie. Ma ostry, drażniący zapach, powoduje podrażnienie błon śluzowych. To silna trucizna. Stosowany jako środek dezynfekujący oraz wybielający z uwagi na silne właściwości utleniające. W przyrodzie występuje powszechnie w minerałach oraz wodzie morskiej.

3. Pierwiastek ten jest srebrzystobiałym, lekkim metalem, który nie występuje w stanie wolnym w przyrodzie z uwagi na swoją reaktywność. Jego wodorotlenek jest używany powszechnie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, służy także do otrzymywania mydeł. W płomieniu palnika barwi płomień na różowo-fioletowy kolor.

4. Jest srebrzystobiałym, ciągliwym i lekkim ciałem stałym. W przyrodzie występuje w związkach chemicznych. Jego sole są odpowiedzialne za przemijająca twardość wody. Jest niezbędny do życia dla organizmów żywych, u roślin występuje jako składnik barwnika odpowiedzialnego za fotosyntezę. Podczas jego spalania emituje jaskrawe światło.

Pierwiastki: Magnez, jod, chlor, potas, miedź

Szkoła Podstawowa Chemia

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Michał Ekspert eSzkola.pl
11.06.2020 10:50

Prawidłowe przyporządkowanie opisów i pierwiastków to:

1

Jod

2

Chlor

3

Potas

4

Magnez

 

Dzięki! 0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 2 + 4 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również:

  • Wiedza