Zapoznaj się z opisem 4 pierwiastków chemicznych i zidentyfikuj je
Zapoznaj się z opisami 1-4 pierwiastków chemicznych, a następnie przyporządkuj je do odpowiedniego symbolu pierwiastka, którego dotyczy opis.
1. To krystaliczne ciało stałe barwy szaro-czarnej i charakterystycznym zapachu. Łatwo sublimuje tworząc fioletowe pary. Nie rozpuszcza się w wodzie, dobrze rozpuszczalny w etanolu tworząc roztwór jodyny. Niedobór tego pierwiastka powoduje wole. Służy do wykrywania skrobi dzięki charakterystycznej reakcji barwnej.
2. Jest gazem barwy zielono-żółtej, rozpuszczalnym w wodzie. Ma ostry, drażniący zapach, powoduje podrażnienie błon śluzowych. To silna trucizna. Stosowany jako środek dezynfekujący oraz wybielający z uwagi na silne właściwości utleniające. W przyrodzie występuje powszechnie w minerałach oraz wodzie morskiej.
3. Pierwiastek ten jest srebrzystobiałym, lekkim metalem, który nie występuje w stanie wolnym w przyrodzie z uwagi na swoją reaktywność. Jego wodorotlenek jest używany powszechnie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, służy także do otrzymywania mydeł. W płomieniu palnika barwi płomień na różowo-fioletowy kolor.
4. Jest srebrzystobiałym, ciągliwym i lekkim ciałem stałym. W przyrodzie występuje w związkach chemicznych. Jego sole są odpowiedzialne za przemijająca twardość wody. Jest niezbędny do życia dla organizmów żywych, u roślin występuje jako składnik barwnika odpowiedzialnego za fotosyntezę. Podczas jego spalania emituje jaskrawe światło.
Pierwiastki: Magnez, jod, chlor, potas, miedź