Opis budowli

Opisz wybraną przez siebie budowlę.

Szkoła Podstawowa Język polski

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Joanna Ekspert eSzkola.pl
15.03.2020 15:23

W opisie budynku powinny znaleźć się podstawowe infromacje na temat budowli (gdzie się znajduje, kto i kiedy ją zbudował), następnie to, w jakim otoczeniu się znajduje, jaki ma kształt, wielkość, wysokość, kolor, z czego jest zbudowana, co ją wyróżnia. Na końcu możemy podsumować nasz tekst i wyrazić swoje zdanie o budynku.

OPIS BUDYNKU:

                Superjednostka to jeden z największych i najpopularniejszych bloków mieszkalnych w Polsce. Znajduje się w Katowicach przy ulicy Korfantego. Jego budowę ukończono w 1972, a zaprojektował go polski architekt Mieczysław Król.

                Budynek znajduję się w pobliżu ronda Ziętka i jest otoczony przez inne bloki mieszkalne. Superjednostka to przykład socmodernistycznej architektury. Ma kształt ogromnego prosopadłościanku postawionego na betonowych nogach. Mierzy 187,5 metra długości i 51 metrów wysokości, mieszcząc 15 pięter, na szerokości których znajdują się balkony. Blok zbudowany jest głównie z betonu i ma jasnoszarą elewację. Superjednostka przypomina inne bloki mieszkalne, jednak jest od nich dużo większa, dłuższa, a także wyższa. Była również wielokrotnie porównywana do najsłynniejszego bloku na świecie – francuskiej Jednostki Marylskiej.

                Chociaż niektórym może wydawać się, że jest do zwykły blok, jak wiele innych w Polsce, to według mnie jest blokiem szczególnym, ponieważ ma wiele różnych zakamarków, przez co łatwo nim zgubić, a jego nietypowość i okazałość inspirowała różnych artystów do tworzenia o nim filmów czy wystaw.

Dzięki! 8
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 5 + 2 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również:

  • Wiedza