Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Legendarni książęta piastowscy

Wymień legendarnych książąt Polan - poprzedników (i przodków) Mieszka I. Określ, z jakiego średniowiecznego źródła historycznego pochodzą informacje o ich imionach. Zastanów się, dlaczego nazywa się ich „legendarnymi” władcami.

Szkoła Podstawowa Historia

Odpowiedź eSzkola.pl

Szymon Ekspert eSzkola.pl
04.04.2020 11:51

Legendarni władcy Polan, którzy rządzili państwem gnieźnieńskim przed Mieszkiem I, zostali wymienieni w kronice Galla Anonima z I połowy XII wieku. Są to:

- Siemowit, syn Piasta,
- Leszek (Lestek),
- Siemiomysł, ojciec Mieszka I.

Przekazana przez anonimowego dziejopisarza legenda prawdopodobnie miała na celu uprawomocnienie panowania dynastii Piastów w Polsce poprzez podkreślenie jej dawnych korzeni. Wywód przodków Mieszka I zapisany przez kronikarza stanowi przykład legendy dynastycznej, czyli opowieści o pochodzeniu dynastii, zdobyciu przez nią władzy oraz przekazywaniu jej następcom. Siemowita, Leszka i Siemiomysła nazywa się legendarnymi władcami Polski, ponieważ ich istnienia nie potwierdzają inne, niezależne od kroniki Galla źródła.

Dzięki! 0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 3 + 5 =
Wszystkie odpowiedzi (0)