Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Choroby układu rozrodczego

Wymień i opisz przykłady chorób układu rozrodczego.

Szkoła Podstawowa Biologia

Odpowiedź eSzkola.pl

Katarzyna Ekspert eSzkola.pl
26.04.2020 21:33

Choroby układu rozrodczego

Rzeżączka jest chorobą zakaźną, należy do infekcji bakteryjnych, powoduje ją dwoinka rzeżączki. Objawia się bólami narządów płciowych oraz gorączką. Może być przyczyną bezpłodności mężczyzn i kobiet. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyków.

Rak szyjki macicy wywołany jest najczęściej infekcją wirusa brodawczaka ludzkiego, którym można zarazić się poprzez kontakty seksualne. Objawia się często dopiero w zaawansowanym stadium choroby bólami brzucha oraz krwawieniem z dróg rodnych. Leczenie polega na chemioterapii i radioterapii oraz chirurgicznym usunięciu zmienionych miejsc.

Rak prostaty wywołany jest zmianami w materiale genetycznym powodującymi niekontrolowane podziały komórek. Objawy mogą pojawić się dopiero po kilku latach choroby w postaci zaburzeń oddawania moczu. Leczenie polega na usunięciu prostaty, radioterapii oraz przyjmowaniu hormonów hamujących rozwój komórek nowotworowych.

Dzięki! 0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 5 + 3 =
Wszystkie odpowiedzi (0)