Choroby układu pokarmowego
Wymień i opisz przykłady chorób układu pokarmowego.
Odpowiedź eSzkola.pl
Choroby układu pokarmowego:
WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A powstaje przez zakażenie wątroby wirusami typu A, objawia się sennością, zmniejszonym apetytem, bólami głowy, żołądka, dodatkowo może wystąpić żółtaczka. Leczy się objawowo, aby zapobiec zarażeniu powinno się dokładnie myć owoce i warzywa oraz dbac o higienę.
WZW B, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu B powstaje przez zakażenie wątroby wirusami typu B, zazwyczaj nie występują objawy, ale może pojawić się zmniejszony apetyt, wymioty, bóle głowy. Leczy się przez podawanie leków przeciwwirusowych. Aby zapobiec zarażeniu należy unikać kontaktów z krwią oraz seksualnych z osobą zarażoną, można się również zaszczepić.
WZW C, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu C powstaje przez zakażenie wirusami wątroby typu C, Objawia się zmniejszonym apetytem, utratą masy ciała, nudnościami oraz żółtaczką. Leczy się przez podawanie leków przeciwwirusowych. Aby zapobiec zarażeniu należy unikać kontaktów z krwią oraz seksualnych z osobą zarażoną.
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy może być wywołana zakażeniem bakteria Helicobacter pylori, która infekuje błony śluzowe żołądka i wytwarza toksyczne substancje razem z enzymami powodując stan zapalny. Następnie przez kwas solny obecny w żołądku ze stanu zapalanego powstaje rana, która z czasem się pogłębia i zwiększa rozmiary tworząc owrzodzenia. Objawia się bólami żołądka i pieczeniem w przewodzie pokarmowym
Rak jelita grubego powstaje przez zmiany w materiale genetycznym, w wyniku czego komórki błony śluzowej jelita grubego dzielą się w sposób niekontrolowany. Może być spowodowany przez palenie papierosów lub nieprawidłową dietę. Objawia się między innymi bólem brzucha i krwawieniem z przewodu pokarmowego.