Choroby układu moczowego

Wymień i opisz przykłady chorób układu moczowego.

Szkoła Podstawowa Biologia

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Katarzyna Ekspert eSzkola.pl
26.04.2020 11:10

Choroby układu moczowego

Kamica nerkowa - powstaje przez picie zbyt małej ilości wody lub zbyt rzadkie oddawanie moczu, co doprowadza do powstawania w nerkach kamieni nerkowych składających się z osadów z soli mineralnych. Objawia się między innymi napadami ostrego bólu w okolicach nerek, bólem podczas oddawania moczu i obecnością krwi w moczu. Leczenie polega na piciu do 5 litrów dziennie, przyjmowaniem leków, a w przypadku dużych kamieni usuwa się je chirurgicznie lub rozbija ultradźwiękami.

Niewydolność nerek - spowodowana może być chorobami niszczącymi nerki, na przykład kamicą nerkową. Objawia się między innymi zmianą ilości wydalanego moczy, nieprawidłowym jego składem, czy ogólnym osłabieniem. Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety oraz przyjmowaniu lekarstw. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się dializy lub wykonuje przeszczep nerek.

Zakażenie dróg moczowych - powstaje przez infekcję mikroorganizmów w drogach moczowych. Objawia się bólem pęcherza, pieczeniem, częstym oddawaniem moczu. Leczenie polega na stosowaniu antybiotyku oraz piciu dużej ilości wody. 


Dzięki! 0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 2 + 1 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również:

  • Wiedza