Choroby krwi i układu krążenia

Wymień i opisz przykłady chorób krwi i układu krążenia.

Szkoła Podstawowa Biologia

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Katarzyna Ekspert eSzkola.pl
25.04.2020 08:08

Choroby krwi i układu krążenia

Anemia - zwana niedokrwistością, polega na zmniejszonym stężeniu hemoglobiny i czerwonych krwinek, powodować ją może niedobór żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego oraz nieprawidłowe wytwarzanie erytrocytów. Objawia się bladą skórą, sennością, bólami głowy, dużym zmęczeniem. Leczeni polega na spożywaniu brakujących witamin i żelaza. 

Nadciśnienie tętnicze - polega na okresowym lub stałym podwyższeniu ciśnienia tętniczego w spoczynku, może być spowodowane predyspozycjami genetycznymi, zwężeniem lub małą elastycznością naczyń krwionośnych.  Leczenie polega na spożywaniu leków obniżających ciśnienie oraz stosowaniu diety i wprowadzeniu ćwiczeń fizycznych. 

Choroba wieńcowa - inaczej choroba niedokrwienna serca, spowodowana jest niedotleniem komórek mięśnia sercowego, objawia się płytkim oddechem, bólem w klatce piersiowej, kołataniem serca i osłabieniem. Może być spowodowana otyłością, cukrzycą, niepoprawną dietą, paleniem tytoniu lub spożywaniem alkoholu. Leczenie polega na stosowaniu leków oraz w skrajnych sytuacjach operacji chirurgicznej mającej na celu poszerzenie światła tętnic wieńcowych. 

Miażdżyca - jest chorobą przewlekłą, która dotyczy tętnic dużych i średnich. Jest spowodowana uszkodzeniem ścian naczyń krwionośnych i gromadzenia się tam złogów związków tłuszczowych tworzących blaszki miażdżycowe, co prowadzi do zwężania światła naczyń i utrudnienia przepływu krwi. Objawia się dopiero w późniejszym stadium, pojawiają się problemy z pamięcią, zmęczenie, zadyszka. Leczenie polega na spożywaniu leków obniżających ciśnienie, krzepliwość oraz poziom cholesterolu we krwi, stosowaniu diety i wprowadzeniu ćwiczeń fizycznych.

Białaczka - to grupa nowotworów złośliwych, występują różne jej rodzaje. Białaczki szpikowe  spowodowane są zmianą w materiale genetycznym komórek szpiku kostnego, prowadzącą do nadmiernego dzieleniem się leukocytów w krwi, które nieprawidłowo dojrzewają i nie mogą pełnić swoich funkcji. Objawia się anemią, utratą apetytu, krwawieniem z nosa, dziąseł, przewodu pokarmowego, bólami kości i stawów. Leczenie jest zależne od rodzaju białaczki, najczęściej stosuje się chemioterapię i przeszczep szpiku kostnego.

Dzięki! 1
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 1 + 4 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również:

  • Wiedza