List nieoficjalny

Napisz list z wakacji do kolegi lub koleżanki, w którym opowiesz, co się u ciebie dzieje.

Szkoła Podstawowa Język polski

Odpowiedź eSzkola.pl

Avatar
Joanna Ekspert eSzkola.pl
17.03.2020 10:39

W liście nieoficjalnym można używać słownictwa potocznego, ale należy pisać z wielkiej litery wszystkie zwroty do adresata (np. Ciebie, Tobie itp.). W liście powinna znaleźć się miejscowość i data na górze po prawej stronie, poniżej po lewej powitanie, następnie treść listu i podpis na dole, po prawej stronie. W treści listu możemy na początku odnieść się do ostatniego listu od tej osoby czy ostatniej rozmowy z nią, zadać pytania o to, co u niej itp. Zakończyć możemy jakimś pytaniem do adresata, czy pozdrowieniami, a jeśli o czymś zapomnimy, to możemy to zapisać to w post scriptum czyli informacji zapisanej po literkach PS na samym końcu, poniżej podpisu.

LIST

Władysławowo, 30.07.2019

Cześć, Kasia!

Kiedy ostatnio dostałam od Ciebie tradycyjny list, byłam zaskoczona, ale ten niecodzienny pomysł bardzo mi się spodobał i stwierdziłam, że też napiszę do Ciebie w ten sposób z wakacji.
Jestem właśnie z rodzicami i bratem nad morzem, we Władysławowie. Teraz pogoda jest ładna, więc codziennie możemy chodzić na plażę, opalać się i kąpać w morzu, ale parę dni temu był deszcz i sztorm. Mogliśmy tylko czasem, gdy tak bardzo nie wiało, prześć się nad brzegiem morza, ale większość czasu musieliśmy spędzać w hotelu. Na początku Michałowi i mi bardzo się nudziło, ale rodzice wyciągnęli stare karty i nauczyli nas grać w wiele gier, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, a później opowiadali nam historie ze swojej młodości! Zatem mimo tego, że pogoda nie dopisała, to spędziliśmy świetny czas, ciagle się śmiejąc. Na szczęście teraz możemy już codziennie pluskać się w wodzie. A jak Tobie mijają wakacje? Czy jedziesz jeszcze w tym roku gdzieś z rodzicami?
Pozdrawiam i ściskam Cię serdecznie.

Twoja przyjaciółka
Ola

PS Pozdrów ode mnie Magdę i Anię!

Dzięki! 0
Znasz odpowiedź na to pytanie?
Wynik działania 1 + 3 =
Wszystkie odpowiedzi (0)

Rozwiąż również:

  • Wiedza