Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Państwo totalitarne - informacje ogólne. Formy państwa totalitarnego - strona 2

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Na indeksie ksiąg zakazanych byłą również Biblia! A więc nie byle co.
Korek • 2020-02-18 21:26:53
A np. CO systemem przedrostków to będzie po prostu tlenek węgla?
Mateusz • 2020-02-18 17:27:25
smutne
m • 2020-02-14 22:58:19
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jego cechy to między innymi: masowy terror wprowadzany za pomocą tajnych służb i rozbudowanego systemu donosicielstwa, rządy monopartii, cenzura, odgórnie narzucona społeczeństwu jedyna słuszna ideologia, wprowadzanie nowomowy.Potocznie komunizmem nazywa się ustrój polityczny w państwach, gdzie władzę mają partie komunistyczne.

Faszyzm - doktryna polityczna głosząca kult państwa i jednostki rządzącej. Ten kierunek polityczny powstał przeciw socjalizmowi i komunizmowi, głosił hasła skrajnie nacjonalistyczne, antydemokratyczne i antyliberalne, zmierzał do stworzenia państwa totalitarnego i monopartyjnego. Ideologia faszystowska opierała się na elitaryzmie i rasizmie. Nad życiem prywatnym i publicznym czuwała tajna policja polityczna, a życie publiczne zostało zmilitaryzowane.

Nazizm – inaczej narodowy socjalizm. Jest traktowany jako niemiecki radykalny wariant faszyzmu lub jako jedna z odmian totalitaryzmu w Europie. Twórcą tej doktryny politycznej był Adolf Hitler, który główne jej zasady wyłożył w książce „Mein Kampf”. Odrzucał demokrację i proponował rządy "zaufania większości", z silnym przywództwem i wyrazistym Wodzem, w którego rękach skupić się miała wola narodu. Cechy nazizmu to między innymi teoria rasowa, podkreślanie wyższości rasy aryjskiej, panujący antysemityzm, tworzenie obozów koncentracyjnych, holocaust – eliminacja Żydów ze świata Nazizm cechuje się również agresywną polityką zagraniczną.

Polecamy również:

  • Cechy państwa totalitarnego - WOS

    Do najbardziej charakterystycznych i najczęściej obserwowalnych cech państw totalitarnych należą: autokratyzm (władza skupiona w rękach jednostki lub grupy)... Więcej »

  • Państwa totalitarne - przykłady - WOS

    Do państw totalitarnych zaliczyć można na przykład: III Rzesza Adolfa Hitlera, Związek Radziecki... Więcej »

  • Totalitaryzm w XX w. - geneza, skutki

    Cierpienia milionów ludzi podczas dwóch wojen światowych, obozy koncentracyjne, zjawisko Holocaustu, planowe eksterminacje ludności na wielką skalę, miliony ofiar zbrodni komunizmu i faszyzmu to skutki totalitaryzmu. Historia pokazuje, że ustrój totalitarny jest wielkim niebezpieczeństwem dla... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =