Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wyznanie wiary (credo) - strona 5

Ostatnio komentowane
JDJDJDJDJDJDJDJDJDJDJD
xd • 2019-11-13 10:10:30
xd co tu się dzieje zapraszam, do mnie na kanał Jakubix Jakubix z mordką w okularach
Jakubix • 2019-11-13 09:07:34
dzięki
Sasha • 2019-11-12 21:20:42
2+2*2-8+12-195883+20984023495+26x-16x+1902349x=?x
jprdl • 2019-11-12 17:21:46
Dzięki haha
roxiii • 2019-11-12 16:35:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

się dodać do formuły Wierzymy w Ducha Świętego zwrot Pana i Ożywiciela, który od Ojca pochodzi.

Problem pochodzenia Ducha Świętego powrócił pod postacią tzw. „sporu o filioque”. Filioque dosłownie z języka łacińskiego znaczy „i Od Syna”. Formułę Wierzymy w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi wprowadzono do wyznania wiary na jednym z synodów hiszpańskich w VII wieku. Kościół wschodni nie chciał jej jednak zaakceptować, uważając takie stwierdzenie za przejaw herezji. Była to jedna z przyczyn schizmy wschodniej i oderwania się Kościoła prawosławnego od Rzymu. Konflikt zażegnano dopiero na Soborze Florenckim w 1439 r., kiedy obie strony uznały „filioque”. Niemniej do dziś dla wyznawców prawosławia jest to kwestia dyskusyjna.

Symbol nicejsko-konstantynopolitański nie jest jedynym wyznaniem wiary. Od IV wieku sformułowano wiele innych np. na synodach oraz soborach. Czasami ich twórcami byli papieże (chociażby Wyznanie wiary Ludu Bożego Pawła VI), niekiedy autor pozostaje nieznany (tak jak w przypadku Atanazjańskiego symbolu wiary). Swoje symbole mają także kościoły protestanckie, jednak punktem wyjścia dla ich credo pozostaje właśnie wyznanie wiary nicejsko-konstantynopolitańskie.

Polecamy również:

 • Bóg - Wiara w Boga

  Wiara w Boga jest dla człowieka czymś naturalnym, gdyż człowiek jest istotą religijną. Można tłumić pragnienie Boga i buntować się przeciwko Niemu, jednak wówczas nie uda się nikomu zaznać szczęścia i prawdy. Więcej »

 • Jezus Chrystus - Wiara w Jezusa

  Wiara chrześcijańska jest oparta na osobie Jezusa Chrystusa jako Syna Bożego, Zbawiciela i Odkupiciela wszystkich ludzi. Nauka o Nim stanowi centrum katechezy Kościoła Katolickiego oraz innych wyznań chrześcijańskich. Więcej »

 • Duch Święty - Kim jest Duch Święty?

  Wiara w Ducha Świętego jest podstawą całej wiary chrześcijańskiej, ponieważ to wiara w Ducha prowadzi człowieka do wiary w Jezusa Chrystusa. Więcej »

 • Trójca Święta - Dogmat o Trójcy Świętej

  Wiara wszystkich chrześcijan opiera się na Trójcy Świętej Więcej »

 • Nazwa Kościół - Wiara w Kościół powszechny

  Sam wyraz „Kościół” pochodzi z języka staroczeskiego, a jego etymologia sięga łacińskiego castellum (miejsce obwarowane, zamek, twierdza). Biorąc jednak pod uwagę znaczenie, to „Kościół” jest odpowiednikiem greckiego słowa ekklesia i oznacza „zawołanie”.  Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =