Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Wiara a nauka - historia relacji. Stanowisko Kościoła katolickiego wobec teorii ewolucji - strona 6

Ostatnio komentowane
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angiel...
Bezpłatne szkolenia • 2018-07-13 09:15:31
@Hasher To zależy już od tłumacza przekładu(Pisma zostały napisane w kilku językach ...
Hgfhfg • 2018-07-09 11:34:37
ok
andrzej duda • 2018-06-14 10:31:18
Super na spr.
Evogy • 2018-06-07 17:45:08
mega
Zuza • 2018-06-06 17:25:41
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

mniej złożonych. Jej autorem jest Karol Darwin. Swoje poglądy zawarł on w dziele „O pochodzeniu gatunków”.

Chociaż sam Darwin nigdy nie został potępiony przez Kościół katolicki, a  „O pochodzeniu gatunków” nie znalazło się na kościelnym Indeksie Ksiąg Zakazanych, to panowało powszechne przekonanie wśród hierarchów i wiernych, że teoria ewolucji kłóci się z opowiadaniem Księgi Rodzaju o stworzeniu świata i człowieka.

Wątpliwości rozwiał papież Pius XII (1939-1958), uznając ewolucjonizm za niesprzeczny z wiarą. Z kolei Jan Paweł II w 1996 roku stwierdził wprost, że nowe zdobycze nauki każą nam uznać, że teoria ewolucji jest czymś więcej niż hipotezą. Kościół nie potępia zatem teorii Darwina, natomiast sprzeciwia się tzw. „darwinizmowi ideologicznemu”, którego zwolennicy odmawiają roli stwórczej Bogu, a rozwojowi i ewolucji świata racjonalności i boskiego planu.

Polecamy również:

  • Dowody na istnienie Boga - jakie są?

    Dowodami na istnienie Boga określa się w filozofii oraz w teologii różne rodzaje rozumowania i argumentacji, które zmierzają do uzasadnienia twierdzenia o realnym istnieniu Boga. Pierwsze próby przedstawiania takich dowodów znaleźć można już w starożytnej Grecji np.  w... Więcej »

  • Teologia - co to jest, podział

    Teologia (gr. „theologeia” – mówienie o Bogu) to w znaczeniu religioznawczym ta część doktryny religijnej, która zajmuje się określeniem natury Boga (bądź bogów) i jego stosunku do świata oraz do człowieka. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =