Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - data, liturgia - strona 2

początek Kościoła.

Zesłanie Ducha Świętego świętowano już w czasach apostolskich. Początkowo łączono je jednak z obchodami Paschy, dopiero w IV w. zaczęła funkcjonować jako odrębna uroczystość. Synod w Elwirze urzędowo wprowadził ją w 306 roku. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w wigilię Pięćdziesiątnicy, podobnie jak w wigilię Wielkanocy, święcono wodę do chrztu świętego i udzielano chrztu katechumenom.

Współcześnie Kościół również obchodzi wigilię Zesłania Ducha Świętego. Rozpoczyna się ona nabożeństwem, w czasie którego wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne i sakrament bierzmowania. Następnie zgromadzenie adoruje Najświętszy Sakrament. Po adoracji ma miejsce Msza Św. należąca już do Niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Za pobożne, publiczne odmówienie całego hymnu: „O Stworzycielu Duchu, przyjdź…”  w dniu Uroczystości Zesłania Ducha Świętego można dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami.

Obecnie w Zielone Świątki w Polsce obowiązuje zakaz handlu. Następnego dnia, w poniedziałek obchodzone jest z kolei święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zostało ono wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego przez Episkopat Polski, za zgodą papieża Pawła VI. w dniu 4 maja 1971 r. 

Polecamy również:

  • Niedziela Wielkanocna - liturgia, tradycje, opis

    Niedziela Wielkanocna (Wielkanoc), w kalendarzu liturgicznym występująca także pod nazwą Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, jest najstarszym i najważniejszym świętem w religii chrześcijańskiej, na co wskazują słowa św. Pawła:  Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie,... Więcej »

  • Wniebowstąpienie Pańskie - data, ewangelia, opis

    Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego obchodzona jest w Kościele katolickim czterdzieści dni po Zmartwychwstaniu Pańskim. W Polsce jednak, zgodnie z dekretem watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, została ona przesunięta od 2004 r. na VII Niedzielę Wielkanocną. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
przeczytałam ziemniaki zamiast ziemianki
twój stary • 2022-01-16 19:26:37
ok
kasia • 2022-01-16 17:06:50
dziekuje
jan usz • 2022-01-16 16:19:55
witam polecam
Zbyszek • 2022-01-16 12:57:10
rr
a2 • 2022-01-15 13:25:09