Joga - co to jest, co daje, filozofia - strona 2

ciała) – przyjmowanie właściwych postaw ciała (asana), prowadzących do wytworzenia balansu, relaksacji, świadomości ciała.

4. Pranayama – właściwa kontrola oddechu (podczas medytacji) służąca – w zależności od celu – rozgrzewce ciała, rytmizacji oddechu bądź opóźnieniu procesów biologicznych.

5. Pratyahara – wycofanie zmysłów do własnego wnętrza; powstrzymanie naturalnej aktywności zmysłów.

6. Dharana – koncentracja na jednym przedmiocie (np. na mantrze lub na świętym wizerunku).

7. Dhjana – kompletne wyciszenie umysłu, jednokierunkowy, jednostajny kierunek myśli.

8. Samadhi – jest końcowym etapem, stanem najwyższej koncentracji. Jogin doświadcza wówczas wglądu, poznania przedmiotów w ich naturze. Etap ten ma także charakter soteriologiczny – prowadzi do kewala, czyli stanu poza kondycją człowieka. Po tym doświadczeniu jogin nie jest związany ze światem. Jedyną możliwością, aby zatrzymać życie, jest tylko momentalny wgląd i szybki powrót, aby przywrócić funkcje życiowe. Jest to konfrontacja ze śmiercią biologiczną.

Powyższa joga określana jest jako tzw. Radźajoga, joga „królewska” i jest formą klasyczną. Poza nią wykształciło się również wiele innych odmian. Jedna z Upaniszad

Polecamy również:

 • Cechy hinduizmu - Karma, reinkarnacja - co to jest?

  Karma, reinkarnacja, dharma, kult w hinduizmie, bhakti - nurt mistyczny Więcej »

 • Hinduizm - bogowie

  Brahma, Wisznu, Śiwa, Sarasvati, Lakszmi, Pravati, Ganeśa, Surja, Agni, Indra. Więcej »

 • Święte księgi hinduizmu - Wedy

  Księgi objawione w hinduizmie tworzą kategorie śruti „to, co usłyszane”. Są one podstawą dla wszystkich ortodoksyjnych nurtów tej religii. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że ich autorem nie był żaden człowiek Więcej »

 • Hinduizm - symbole

  Głównym symbolem hinduizmu jest „OM”, czyli najświętsza sylaba, będąca – według Wed – najczystszym i najwspanialszym dźwiękiem, który poprzedzał stworzenie wszechświata. Z niej zrodzili się bogowie.  Więcej »

 • Hinduizm - święta

  Kalendarz wyznawcy hinduizmu jest wypełniony świętami. Wiele z nich ma jednak charakter lokalny i regionalny, część z kolei związana jest z konkretną tradycją religijną i określonym bóstwem. Do najważniejszych świąt (obchodzonych przez większość) należą: Diwali, Holi, Durgapudźa, Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
fajne
• 2022-05-21 18:27:45
Lol
• 2022-05-21 10:11:52
Sgshbs svsh shs. Snga s sjsvw. Ajags. Anahsc a smgsvs anshab anhs a naha auacqb w anwvvab ...
• 2022-05-20 14:58:05
Słabe dostałem 1
• 2022-05-19 09:29:27
Bardzo słaba lektura :/
• 2022-05-19 06:45:01