proboszczowi lub innej osobie duchownej. Taki pokutnik był do końca życia zobowiązany do uczestnictwa we wszystkich nabożeństwach parafialnego kościoła oraz do zachowania wstrzemięźliwości seksualnej. Nosił również specjalny strój z krzyżem na ubraniu. Jeśli heretyk w obliczu śmierci, tj. przed samą egzekucją, odwoływał swoje poglądy był karany dożywotnim więzieniem.
Należy podkreślić, że wszystkie zasady prawne, nie wyłączając kary śmierci przez spalenie, wzięto do inkwizycji z ówczesnego prawodawstwa świeckiego. To co dziś jawi się jako szczególne okrucieństwo władz kościelnych, tak naprawdę wynikało z surowości całej epoki. Publiczne wykonywanie kary śmierci było swego rodzaju widowiskiem dla mieszkańców miast i wsi, niezależnie czy karano w ten sposób heretyka czy złodzieja.
Inkwizycja na świecie
Inkwizycja była powoływana w różnych krajach, stąd mówi się o np. inkwizycji hiszpańskiej, niemieckiej, portugalskiej, rzymskiej. Ponadto w każdym państwie jej działalność miała różne nasilenie. W Polsce powołanie urzędu papieskiej inkwizycji nastąpiło bullą papieża Jana XXII z 1 maja 1318 roku. Jej działania nie były jednak specjalnie spektakularne, gdyż do końca XIV w. Polska pozostawała