Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Hinduizm - religia, historia, odłamy - strona 4

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

jako symbol szczęścia i pomyślności (sanskryckie swasti oznacza powodzenie, pomyślność).

Z hinduizmu wywodzą się buddyzm, dżinizm i sikhizm.

Odłamy hinduizmu 

Wisznuizm – wyznawcy tego odłamu hinduizmu uznają Wisznu za najwyższego boga, będącego źródłem świata i światem samym w sobie. Przedstawiany jest on jako łagodnie usposobiony. Charakteryzuje się działaniem na rzecz utrzymania kosmosu, stąd też jego liczne inkarnacje (awatary). Pojawia się zawsze w czasach bezbożności, zaniku praworządności i zasad religijnych. Do najważniejszych wcieleń Wisznu należą Kriszna oraz Rama. Drogą do przerwania cyklu sansary jest w wisznuizmie bhakti joga, która polega na miłowaniu bóstwa, oddawaniu mu czci i medytacji nad jego naturą. Jednym z ośrodków kultu jest świątynia Ranganatha Swami w Śrirangam. Na Zachodzie najbardziej znanymi przedstawicielami wisznuizmu są członkowie Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, obecni również w Polsce.

Śiwaizm – odłam hinduizmu uznający Śiwę za najwyższego boga. Śiwa przedstawiany jest jako bóg niszczący świat celem jego przemiany, bywa łaskawy, ale należy uważać na jego zmienną naturę. Jest także uważany za kosmicznego jogina, stąd wyznawcy

Polecamy również:

 • Cechy hinduizmu - Karma, reinkarnacja - co to jest?

  Karma, reinkarnacja, dharma, kult w hinduizmie, bhakti - nurt mistyczny Więcej »

 • Hinduizm - bogowie

  Brahma, Wisznu, Śiwa, Sarasvati, Lakszmi, Pravati, Ganeśa, Surja, Agni, Indra. Więcej »

 • Święte księgi hinduizmu - Wedy

  Księgi objawione w hinduizmie tworzą kategorie śruti „to, co usłyszane”. Są one podstawą dla wszystkich ortodoksyjnych nurtów tej religii. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że ich autorem nie był żaden człowiek Więcej »

 • Hinduizm - symbole

  Głównym symbolem hinduizmu jest „OM”, czyli najświętsza sylaba, będąca – według Wed – najczystszym i najwspanialszym dźwiękiem, który poprzedzał stworzenie wszechświata. Z niej zrodzili się bogowie.  Więcej »

 • Hinduizm - święta

  Kalendarz wyznawcy hinduizmu jest wypełniony świętami. Wiele z nich ma jednak charakter lokalny i regionalny, część z kolei związana jest z konkretną tradycją religijną i określonym bóstwem. Do najważniejszych świąt (obchodzonych przez większość) należą: Diwali, Holi, Durgapudźa, Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =