William Rowan Hamilton

Biografia

William Rowan Hamilton urodził się w 1805 roku w Dublinie w Irlandii. Jego ojciec dużo podróżował, prowadząc interesy za granicą. Hamilton był wyjątkowo uzdolniony. Już w wieku pięciu lat nauczył się łaciny, greki i hebrajskiego.

W wieku kilkunastu lat zaczął sam studiować arytmetykę i algebrę. Kiedy miał osiemnaście lat, wstąpił do Trinity College. W 1824 roku poznał córkę Disney’ów, Catherine, i zakochał się w niej bez pamięci. Kiedy ukochana wyszła za innego, Hamilton przeżył załamanie nerwowe i miał zamiar popełnić samobójstwo.

William Rowan Hamilton
William Rowan Hamilton


Jeszcze przed ukończeniem studiów został zatrudniony w obserwatorium astronomicznym w Dunsink. Podróżował po Wielkiej Brytanii, poznając wybitne osobowości, między innymi poetę Wordswortha, z którym się zaprzyjaźnił. Ożenił się z Helen Marią Bayly, ale małżeństwo nie było udane. Z tego związku przyszło na świat dwóch synów i córka.

Hamilton został Królewskim Astronomem Irlandii. W 1835 roku Hamilton uzyskał tytuł szlachecki. Niedługo potem opuściła go żona, co uczony przypłacił depresją i alkoholizmem. Całe życie cierpiał z powodu nieszczęśliwej miłości. Również Catherine przeżywała rozłąkę i z powodu swojego uczucia do uczonego próbowała popełnić samobójstwo.

Hamilton zmarł w wyniku ataku artretyzmu w 1865 roku w Dublinie, zaraz po tym, jak otrzymał wiadomość, że wybrano go na pierwszego zagranicznego członka National Academy of Sciences w Stanach Zjednoczonych.

Dokonania

Hamilton zapisał się w historii matematyki dzięki swoim pracom z dziedziny algebry, mechaniki teoretycznej oraz rachunku wariacyjnego. Był on autorem takich pojęć, jak liczby zespolone i kwaterniony (rozszerzenie ciała liczb zespolonych). Jego osiągnięcia, takie jak równanie Hamiltona zostały wykorzystane w mechanice teoretycznej. Wprowadził w tym zakresie tak zwaną zasadę najmniejszego działania. Ponadto Hamilton zajmował się również optyką.